O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Ornitolog: Maleje populacja cietrzewi. W Polsce jest ich tylko 200-300 sztuk

populacja cietrzewi

Maleje populacja cietrzewi w Polsce. W latach 70-tych ub. wieku w Polsce żyło ok. 30 tys. cietrzewi, a teraz tylko 200-300 osobników.

Podczas badań nad tymi zagrożonymi wyginięciem ptakami powstał film ,,Kohut”. Nakręcono go w Tatrach – jednej z głównych ostoi tego gatunku w kraju. Prezentacja dokumentu odbyła się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Populacja cietrzewi w Polsce

Michał Adamowicz, współautor filmu, ornitolog, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzący badania polskiej populacji cietrzewia i członek Komitetu Ochrony Kuraków powiedział PAP, że tatrzańska populacja cietrzewi bytująca po polskiej stronie gór liczy zaledwie 30-40 osobników. Zaznaczył, że w Tatrach populacja cietrzewi maleje, ale i tak odbywa się to znacznie wolniej niż w innych miejscach w Polsce.

Wyjaśnił, że w górach tych największym zagrożeniem dla cietrzewi, oprócz drapieżników, jest "presja turystyczna", zwłaszcza narciarska, kiedy na wiosnę odbywają się gody cietrzewi, czyli tokowiska.

,,W Tatrach leży w tym okresie śnieg, z którego korzystają narciarze. Niestety zdarza się, że poruszają się oni poza wyznaczonymi trasami, płosząc te rzadkie ptaki" – opowiadał.

A to – jak podkreślił – jest ten moment w roku, który decyduje o rozmnażaniu i przyszłej populacji.

,,Dlatego jest tu szczególna rola parku (Tatrzańskiego Parku Narodowego - PAP) w ochronie gatunku” – podkreślił Adamowicz.

Jak ocenił współautor filmu, populacja cietrzewia jest w Polsce "w bardzo złej kondycji". Obecnie – jak się szacuje – zostało tylko od 200 do 300 osobników w naszym kraju, a jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku żyło u nas blisko 30 tys. tych ptaków. Wyjaśnił, że populacja zaczęła drastycznie się kurczyć przez drapieżniki oraz na skutek zniszczenia siedlisk lub ich przekształcenia.

populacja cietrzewi

Cietrzewia trudno zaobserwować

Największą ostoją cietrzewi w Polsce są góry Izerskie oraz Karkonosze w Sudetach.

„W górach populacja cietrzewia ma się nieco lepiej, ponieważ zarówno w Tatrach, jak i w Sudetach jest jeszcze mniej czynników destrukcyjnych i tutaj jest największa szansa na przetrwanie cietrzewi, o ile nie przeszkodzi presja turystyczna i narciarska” – ocenił ornitolog.

Autor koncepcji filmu Filip Chudzyński zwrócił uwagę, że cietrzew jest ptakiem trudnym do zaobserwowania, dlatego w filmie nazywany jest ptakiem – duchem.

„Film realizowaliśmy w całych Tatrach - zarówno Wysokich, jak i Zachodnich, powyżej górnej granicy lasu. Cietrzew najbardziej widoczny jest podczas tokowisk na przełomie marca i kwietnia, kiedy pięknie się eksponuje i jest wówczas świetna okazja do podziwiania go” – mówił Chudzyński.

Jarosław Rabiasz z Działu Badań i Monitoringu Tatrzańskiego Parku Narodowego powiedział PAP, że populacja cietrzewi w Tatrach jest stale monitorowana i obserwowanych jest sporo tokowisk, czyli miejsc godowych.

Cietrzew został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem i wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”.

Czytaj też: Cietrzewie z Ośrodka Hodowli urosły i niedługo trafią na wolność

PAP/fot. Janusz Kobielski, Nadleśnictwo Ruszów

 

 

 

swiatrolnika.info 2023