Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Orchidea – właściwa uprawa oraz sprawdzone sposoby pielęgnacji

Orchidea

Orchidea to roślina znana głównie z hodowania w doniczce. Jednak występują odmiany, które bardzo dobrze radzą sobie w przydomowych ogródkach. 

Ich pielęgnacja nie jest wymagająca. Zachowując kilka podstawowych zasad, możemy cieszyć się tymi wyjątkowymi kwiatami w każdym ogrodzie. Najkorzystniejszym okresem na sadzenie tej orchidei jest wczesna wiosna lub późna jesień. Prawidłowa pielęgnacja w domu dotyczy przede wszystkim podlewania. Jest to zabieg niezwykle ważny.

Orchidea i jej właściwa uprawa

Storczyki nie muszą zawsze kojarzyć się z doniczką i parapetem. Istnieje kilka odmian, które świetnie radzą sobie w ogrodzie. Poza tym ich cena nie jest wygórowana.

Storczyki, które rosną naturalnie, lubią gleby wilgotne, a także bogate w wapń. Zanim posadzimy storczyki w ogrodzie, dobrze jest wcześniej wszczepić w glebę grzyby. Do wykopanego dołka powinno się dosypać ziemi, która będzie zmieszana z wapniowym gruzem. Po posadzeniu orchidea powinna być obficie podlana. Trzeba pamiętać, aby roślina miała zapewnioną dostateczną wilgoć, co przełoży się na liczne i piękne kwiaty.

Orchidea w ogrodzie może być rozmnażana przez podział odrostów lub bulw korzeniowych. Rozmnażanie z nasion jest trudniejszym zdaniem. Nasiona kiełkują w połączeniu ze strzępkami grzybów, a okres ten może być dosyć długi.

Jednym z najbardziej znanych storczyków ogrodowych jest obuwik pospolity. Jego kwiaty pojawiają się na przełomie maja. Czasem kwitnienie może pojawić się dopiero w lipcu. Orchidea ta lubi stanowiska z rozproszonym światłem, a także toleruje półcień. Podłoże powinno być bogate w próchnicę i wilgotne. Aby zapewnić właściwy drenaż roślinie, można we wcześniej przygotowanym podłożu ułożyć kamienie. Najkorzystniejszym okresem na sadzenie tej orchidei jest wczesna wiosna lub późna jesień. Wczesną wiosną możemy wykonać nawożenie rośliny nawozem wieloskładnikowym, do którego możemy dodać również wapń. Korzystnym rozwiązaniem dla utrzymania odpowiedniej wilgotności gleby jest ściółkowanie, które zdecydowanie ograniczy przesychanie. 

Orchidea

W jaki sposób pielęgnować kwiaty? 

Orchidea lubi nawożenie. Najlepsze preparaty do tego zabiegu to nawozy w żelu. Można stosować też nawozy w postaci tabletek. Wystarczy jedną tabletkę włożyć w podłoże do donicy. Pobierając z podłoża wilgoć, tabletka rozpuszcza, dzięki czemu orchidea może pobierać niezbędne substancje potrzebne do prawidłowego wzrostu.

Prawidłowa pielęgnacja stryczków w domu dotyczy przede wszystkim podlewania. Jest to zabieg niezwykle ważny. Storczyki nie przepadają za nadmiarem wody. Ich podlewanie powinno polegać na zanurzeniu na kilka minut doniczki z dziurkami w wodzie. Wtedy korzenie pobierają potrzebną ilość. Jeśli nie wiemy, kiedy roślina potrzebuje wody, warto spojrzeć na jej korzenie. Kolor zielony świadczy o odpowiednim poziomie wilgoci. Natomiast kiedy korzenie przybierają kolor szary, storczyki powinny być podlane. Orchidea lubi za to delikatne zraszanie liści. Do tego zabiegu warto użyć specjalnych chusteczek, które nie tylko nawilżą liście, ale również zapobiegną powstawaniu plam i zbiorą kurz. Więcej o podlewaniu storczyków znajdziesz w tym miejscu.

Pielęgnacja storczyków w domu obejmuje również ich przycinanie. Martwe i zniszczone korzenie należy usunąć. Ten zabieg najlepiej wykonać w czasie przesadzania. Jeśli storczyki posiadają suche i brązowe liście, również trzeba je wyciąć.

Czytaj też: Rynek storczyków – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

wikipedia.org/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023