Talk icon

Informacje

22-03-2023

Autor: Świat Rolnika

Opublikowano harmonogram naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie. Sprawdź terminy

harmonogram naboru wniosków

ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie w ramach KPS.

Wsparcie dla rolników przyznawane jest w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Od 15 marca br. rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie.

Harmonogram naboru wniosków opublikowany

W ramach dopłat bezpośrednich rolnicy mogą na jednym wniosku aplikować o dopłaty do ziemi oraz o płatność redystrybucyjną (dopłata dodatkowa do 30 ha) oraz płatność dla młodych rolników. Ponadto rolnicy mogą starać się o dopłaty w ramach 6 ekoschemtów, jak również o dopłaty związane z produkcją (tj. np. dopłaty do krów, kóz, pomidorów truskawek czy roślin strączkowych) oraz o wsparcie w ramach interwencje (działań) rolno-środowiskowo-klimatycznych, w tym o płatność dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW). 

Kampania naboru tych wniosków już się rozpoczęła 15 marca i potrwa do 15 czerwca. Teraz ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków.

Jako pierwsze działanie w ramach Planu Strategicznego 2023-2027, poza dopłatami bezpośrednimi, ruszy wsparcie dla pszczelarzy. Wnioski będzie można składać już od 3 kwietnia br. Dofinansowanie będzie dotyczyło inwestycji i wspierania modernizacji gospodarstw pasiecznych; zwalczania warrozy; pomoc w odbudowie i poprawie wartości użytkowej pszczół.

Ogólna pula środków przeznaczona na interwencje pszczelarskie w roku pszczelarskim 2023 wynosi ok. 47 mln zł, najwięcej pieniędzy trafi na modernizację gospodarstw pasiecznych.

Natomiast uruchomienie naborów na inne interwencje odbędzie się w II połowie br. I tak według orientacyjnych terminów podanych przez ARiMR, w ramach interwencji inwestycje i rozwój gospodarstw jako pierwsze będzie można składać wnioski o premie dla młodych rolników - od 30 czerwca br.; od 1 sierpnia - na pomoc dla małych gospodarstw; od 23 października - na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja); 16 sierpnia - inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF, a od 15 listopada na inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.

Zobacz też: Już prawie 10 tysięcy rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie

harmonogram naboru wniosków

Wnioski o pomoc dla rolników 

Od 2 października przewidywane jest uruchomienie naboru wniosków na interwencje sektorowe na rynku owoców i warzyw. A od 7 sierpnia możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych.

Jest już harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r. w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (KPS WPR 2023-2027). Udostępniła go na swojej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Na realizację Planu Strategicznego składa się: wsparcie w kwocie 17,3 mld euro w ramach I filaru WPR (dopłaty bezpośrednie) oraz 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR - na wsparcie obszarów wiejskich uzupełnione o współfinansowanie krajowe w wysokości ponad 3,2 mld euro. W sumie wydatki na wspólną politykę rolną w naszym kraju wyniosą ponad 25 mld euro. Pełny harmonogram jest dostępny na stronie ARiMR.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023