O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-06-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Oprzędzik pręgowany – popularny szkodnik grochu

Oprzędzik pręgowany

Oprzędzik pręgowany jest pospolitym i bardzo uciążliwym szkodnikiem upraw, szczególnie upodobał sobie wschodzący groch. Jak zabezpieczyć się przed jego inwazją?

Oprzędzik pręgowany - podstawowe informacje

Oprzędzik pręgowany jest najbardziej niszczycielskim spośród wszystkich oprzędzików – chrząszcz ten żeruje i niszczy uprawy zarówno pod postacią dorosłą, jak i larwalną. Jest to owad niezwykle powszechny, występuje bowiem w praktycznie całej paleoarktyce, aż pod biegun. W Polsce nie spotkamy go jedynie w rejonie Sudetów i Karpat. Dorosłe chrząszcze występują zwykle w okresie od maja do września.

Po wiosennym pojawieniu się rozpoczynają żer, a samice składają jaja zwykle pod koniec maja lub na przełomie maja i czerwca. Zdarzają się jednak sytuacje, że do składania jaj dochodzi także w lipcu. Rozwój larw i ich żerowanie trwa od miesiąca do dwóch, pierwsze osobniki z nowe pokolenie pojawiają się więc mniej więcej w lipcu. Oprzędzik pręgowany w ciągu roku zostawia po sobie tylko jedno pokolenie, ale ze względu na rozłożone w czasie składanie jaj, nowe osobniki pojawiają się niemal bez przerwy.

Pilne! Ustawa o nawozach i nawożeniu podpisana! Prezydent Duda złożył podpis

Oprzędzik pręgowany szkodzi najbardziej pod dorosłą postacią

Pomimo tego, że oprzędzik pręgowany jest szkodnikiemoprzedzik pregowany lisc w każdej fazie dorastania, bez wątpienia najbardziej skutki jego żerowania odczuwalne są gdy mamy do czynienia z postaciami dorosłymi. Niszczą one bowiem liście rośliny, uniemożliwiając odżywianie i jej dalszy rozwój. Zaatakowane rośliny gorzej kwitną, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia plonu. Zaatakowane młode rośliny są z kolei bardziej podatne na choroby. Inwazji oprzędzika sprzyja sucha pogoda.

Oprzędzik pręgowany - jak zwalczać?

Aby zapobiec pojawieniu się tego owada należy bezwzględnie wstrzymać się od wysiewu roślin motylkowatych (czyli z rodziny do której należy groch) w pobliżu plantacji, na których już rosną wieloletnie rośliny z tej właśnie rodziny. Wspomagająco zadziała z pewnością odpowiednie nawożenie mineralne plantacji, a także zaprawianie nasion. Pomocny może okazać się też wcześniejszy siew, natomiast gdy te prewencyjne zabiegi zawiodą, konieczne będzie zastosowanie chemicznych oprysków. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych zwalczaniu tego owada. Oprzędzik pręgowany może być także skutecznie eliminowany na mniejszych plantacjach za pomocą oprysków z czosnku.

 

ksib.pl/ delta-intkey.com/ fot. wikimedia fot. James Lindsey/Rasbak CC BY-SA 3.0

 

swiatrolnika.info 2023