O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Oprysk na perz. Czy to najlepszy sposób na wyeliminowanie chwastów?

Oprysk na perz

Oprysk na perz jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów na pozbycie się tych uciążliwych chwastów rosnących w naszych ogrodach.

Perz jest obecnie jednym z najbardziej problematycznych chwastów, jakie mogą się znaleźć w ogrodzie. Obecnie jest wiele skutecznych sposobów na walkę z nim. Chwasty są zawsze prawdziwym utrapieniem dla ogrodników. Nie tylko niszczą  rabaty, ale konkurują o wodę, składniki odżywcze i światło i stanowią wielkie zagrożenie dla upraw, dlatego trzeba je zwalczać.

Charakterystyka walki z perzem

Systematyczne pielenie (odchwaszczanie) grządek może być bardzo skuteczne w usuwaniu większości chwastów z ogrodu, ale istnieją gatunki, których zwalczanie jest bardzo trudne i męczące, a ich całkowite usunięcie z ogrodu  jest bardzo trudne. Tylko dlatego, że perz jest trudny do opanowania, nie oznacza to, że zwalczanie chwastów zawiodło.

Nawet jeśli klasyczne odchwaszczanie nie daje oczekiwanych rezultatów u perzu, roślina ta wytwarza pod ziemią gęstą sieć długich rozłogów, z których stale się regeneruje, dzięki czemu jest doskonałym wyborem do pozbycia się tego upartego chwastu z ogrodu. bardzo skuteczne metody. Jednym ze sposobów na walkę z perzem jest przekopanie na wiosnę. Chwast tworzy najwięcej rozłogów na głębokości 10–15 cm, dlatego po przekopaniu podłoża należy starannie oczyścić je ze wszystkich, nawet najmniejszych fragmentów perzu.

Jeżeli jednak ekologiczne zwalczanie perzu nie daje zadowalających rezultatów, można zastosować środek chemiczny wybrany z aktualnego rejestru środków ochrony roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oprysk na perz będzie skuteczny.

Oprysk na perz skuteczną metodą?

Oprysk na perz nie jest jedynym sposobem na walkę z chwastem. Ściółkowanie gleby jest również dobrym sposobem na ograniczenie pojawiania się tej rośliny. W tym celu można wykorzystać naturalne materiały (np. kora sosnowa) lub zastosować bardziej efektywne maty kokosowe, tkaniny mulczowe, tkaniny rolnicze lub folie mulczowe. Warstwy ściółki zapobiegają przedostawaniu się światła do podłoża, co bardzo utrudnia wzrost chwastów, a sztuczne materiały ściółkowe zapobiegają kiełkowaniu roślin i dotarciu do powierzchni gleby.

Natomiast oprysk składa się z herbicydów. W sytuacjach, w których perz wschodzi wcześniej niż uprawa, można zastosować niektóre preparaty zawierające nieselektywny glifosat (należy pamiętać, że należy to zrobić dzień wcześniej). Jeśli perzu nie można zabić glifosatem, następną opcją będzie wkrótce kontrola chemiczna.

Czytaj również: Jaki jest odpowiedni czas od oprysku do deszczu?

Muratordom/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023