Talk icon

Informacje

01-08-2022

Autor: Karol Pepliński

ONZ: Statki z ukraińskim zbożem ustabilizują sytuację żywnościową

Statki

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ma nadzieję, że statki z ukraińskim zbożem przyniosą stabilizację żywnościową na świecie.

Statek Razoni pod banderą Sierra Leone wypłynął z ukraińskiego portu w poniedziałek. To pierwszy rejs handlowy od początku rosyjskiej inwazji, która zablokowała żeglugę przez Morze Czarne pięć miesięcy temu. Rejsy stały się na powrót możliwe po tym, jak Turcja i ONZ wynegocjowały w zeszłym miesiącu umowę między Rosją a Ukrainą o eksporcie zboża z ukraińskich portów.

Statki mogą już eksportować zboże

Sekretarz generalny ONZ z zadowoleniem przyjął wypłynięcie pierwszego statku przewożącego ukraińskie zboże z portu w Odessie do Libanu i ma nadzieję, że jego śladem podążą inne statki, co przyniesie stabilizację żywnościową na świecie.

,,Sekretarz generalny ma nadzieję, że będzie to pierwszy z wielu statków handlowych pływających zgodnie z podpisaną inicjatywą, i że przyniesie to bardzo potrzebną stabilizację i ulgę dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza w najbardziej delikatnych kontekstach humanitarnych" – napisano w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.

Światowy Program Żywnościowy, jedna z agencji ONZ, planuje również zakup, załadunek i wysyłkę 30 tys. ton pszenicy z Ukrainy statkiem czarterowanym przez organizację. Więcej szczegółów tej akcji ma zostać podane w najbliższych dniach - poinformowano w oświadczeniu.

statki

Czytaj też: Szczepan Wójcik: Europie może zabraknąć żywności. To wojna ideologiczna

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023