Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

ONZ ma nowego szefa do spraw klimatycznych

onz

Nowym szefem do spraw klimatycznych zostanie w ONZ Simon Stiell, były minister klimatu Grenady – poinformowano w oświadczeniu. 

Stiell obejmuje stanowisko sekretarza wykonawczego ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu na niecałe trzy miesiące przed ostatnią rundą negocjacji klimatycznych na oenzetowskiej konferencji COP27, która odbędzie się w listopadzie w Egipcie. Grenadyjczyk zastąpi Meksykankę Patricię Espinosę.

ONZ z nowem szefem ds. klimatu

Do czerwca, przez pięć lat, Stiell był ministrem ds. klimatu i ochrony środowiska Grenady. Wcześniej sprawował funkcję ministra edukacji i rozwoju zasobów ludzkich.
ONZ nazwała Stiella w oświadczeniu "prawdziwym mistrzem w formułowaniu kreatywnego podejścia do naszej wspólnej światowej odpowiedzi na kryzys klimatyczny".

Były grenadyjski minister wielokrotnie wzywał na forum ONZ kraje będące źródłem największych zanieczyszczeń na świecie do ustalenia bardziej ambitnych celów klimatycznych i zapewnienia finansowania najbardziej narażonym na zmiany klimatu krajom, w tym małym państwom wyspiarskim.

Finansowanie to ma kluczowe znaczenie dla przygotowania się na przyszłe skutki zmian klimatycznych, w tym ekstremalne temperatury, podnoszący się poziom mórz, częstsze burze i susze – napisał Reuters.

W zeszłym roku w wywiadzie dla tej agencji Stiell powiedział, że grupa najpotężniejszych krajów świata G20 "wytwarza 80 proc. światowych emisji i 85 proc. światowego PKB. Mają bogactwo i technologię potrzebne do działania".

onz

Czytaj także: ONZ: Liczba ludności na świecie przekroczy w tym roku 8 miliardów

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022