Talk icon

Informacje

11-07-2022

Autor: Karol Pepliński

ONZ: Liczba ludności na świecie przekroczy w tym roku 8 miliardów

Liczba ludności

Jak wynika z najnowszego opublikowanego raportu ONZ, liczba ludności na świecie osiągnie 15 listopada bieżącego roku aż 8 miliardów osób.

Według przewidywań Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ światowa populacja powinna wzrosnąć do 8,5 mld w 2030 roku i do 9,7 mld w 2050, osiągając maksimum na poziomie ok. 10,4 mld ludzi w latach 80. XXI wieku. Ma następnie utrzymywać stały poziom do 2100 roku.

Liczba ludności na świecie

Zgodnie z dokumentem liczba ludności w Indiach będzie wyższa niż w Chinach. W 2023 roku Indie staną się tym samym najludniejszym krajem świata.

,,Dotarcie do poziomu ośmiu miliardów to przełom liczbowy, ale zawsze musimy skupiać się na ludziach. W świecie, który staramy się budować, 8 miliardów ludzi to 8 miliardów szans na godne i spełnione życie – przekazał cytowany w raporcie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Podczas gdy w kilku krajach rozwijających się obserwowany jest spadek liczby urodzeń, ponad połowa przewidywanego wzrostu światowej populacji w nadchodzących dziesięcioleciach będzie skoncentrowana w ośmiu krajach – czytamy w raporcie. Są to: Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Etiopia, Indie, Nigeria, Pakistan, Filipiny i Tanzania.

Średnia długość życia na świecie wzrosła z 64,6 lat na początku lat 90. XX wieku do 72,6 lat w 2019 roku. Ponadto świat odnotowuje wysoki poziom urbanizacji i nasilone zjawisko migracji. Do 2050 roku około 66 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach – prognozuje ONZ. Co roku 11 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Ludności.

liczba ludności

Czytaj też: GUS: Od 2011 r. ludność Polski zmniejszyła się o 476 tys.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023