Talk icon

Informacje

21-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Olejki eteryczne minimalizują choroby u kurcząt brojlerów

Olejki eteryczne

Naukowcy z Australii badają jakie zalety posiadają rodzime olejki eteryczne: cytrynowy i eukaliptusowy; pod względem dobrostanu zwierząt, produktywności i zrównoważonego rozwoju w australijskim przemyśle drobiarskim.

Olejki eteryczne – mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i są wprowadzane do diety kurczaków rozrodczych

Ustalamy, czy ważne związki olejków eterycznych przenikają do jaja, a jeśli tak, to czy zapewniają jakiekolwiek istotne korzyści dla zdrowia i odporności zarodków

– mówi profesor Eugeni Roura z Queensland Alliance for Agriculture and University of Queensland.

Zauważył, że olejki eteryczne, które zwalczają patogeny i mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, są wprowadzane do diety kurczaków rozrodczych, aby wspierać silną mikroflorę w jelitach.

W ciągu pierwszych kilku godzin po wykluciu pisklę brojlera jest bardziej podatne na patogeny środowiskowe, ale jego mechanizmy obronne i naturalna mikroflora jelitowa nie są jeszcze dobrze ugruntowane

– mówi Roura.

Czytaj też: Ptasia grypa: Niemcy stopniowo znoszą część obostrzeń

Olejki eteryczne – celem badania jest opracowanie programu żywieniowego, który zminimalizuje choroby u kurcząt

Zespół badawczy testuje rodzime australijskieOlejki eteryczne 02 olejki eteryczne, w tym olejek z drzewa herbacianego, mirt cytrynowy, nerolina, niaouli, mirt anyżowy, eukaliptus i tasmańską paprykę ojczystą, które według jednej z kierowniczek projektu, dr Marty Navarro, mają silny przeciwutleniacz lub atrybuty walki z chorobami.

Celem tego badania jest opracowanie programu żywieniowego, który zminimalizuje choroby u kurcząt, aby zwiększyć produktywność i zrównoważony rozwój – powiedziała, dodając, że olejki eteryczne mogą wpływać na sposób komunikowania się i rozprzestrzeniania bakterii, hamując na przykład tworzenie się biofilmów bakteryjnych.

Może to otworzyć nowe możliwości skierowania uwagi na niepożądane populacje bakterii w jelitach pisklęcia, gdy jest ono jeszcze w jaju

– wyjaśniła Navarro.

Według Navarro, oleje mogą stymulować apetyt i trawienie, aby „promować silny i energiczny wczesny wzrost i rozwój”.

W scenariuszu „kura lub jajko” inna testowana strategia polega na wstrzykiwaniu olejków eterycznych i składników odżywczych do płodnych jaj przy użyciu technologii iniekcji do jaja.

Podczas badań naukowcy mierzą wiele parametrów i wskaźników zdrowia jelit, w tym skład mikrobiomu, wzrost, ogólny rozwój zarodka i etap rozwoju po zapłodnieniu. Po wykluciu zespół będzie mierzył wzrost i wydajność pisklęcia w ciągu pierwszych 10-15 dni jego życia.

poultryworld.net/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022