Talk icon

Informacje

29-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Olbrzymi pies odkryty w USA. Rozmiarami dorównywał wilkowi

pies

W USA został odkryty najbardziej przerażający pies. Chodzi o borofaga, który rozmiarem dorównywał wilkowi.

Okazuje się, że borofagi nie były bezpośrednimi przodkami ani krewnymi psów domowych. Nazywano je psami, ponieważ, gdy po raz pierwszy naukowcy znaleźli szczątki tego zwierzęcia w kilku miejscach Ameryki Północnej, od Oregonu po Florydę i Meksyk, uznali, że należy on do psowatych.

Najbardziej przerażający pies odkryty w USA

W amerykańskim stanie Tennesseenatrafiono na kości olbrzymiego psa borofaga. Wykopano tam pojedynczą prawą kość ramienną zwierzęcia. Pies gigant ważył około 55-80 kg. 

Jak wskazują naukowcy, pies ten był większy niż najpotężniejsze rasy psów jak chociażby wilczarz irlandzki, a rozmiarami dorównywał wilkowi. Borofagi nie były bezpośrednimi przodkami ani krewnymi psów domowych, jednak podczas pierwszego odkrycia jego szczątków naukowcy stwierdzili, że należy do psowatych. Borofagi wymarły około dwa miliony lat temu. Człowiek nigdy się z nimi nie spotkał.

Borofagi są nazywane najbardziej przerażającymi psami na świecie ze względu na swoją wilczą budowę ciała i potężne szczęki. Zwierzęta te były mocne, co wskazuje na ich podobieństwo do hieny. Na świecie w wielu językach sa nazywane "hieno-psami" czy "psami miażdżącymi kości". 

pies borofagi

Ciekawostki z życia borofagów 

Olbrzymi pies wymarł około 2,3 mln lat temu. Niestety nie zostawił po sobie żadnych następców ani krewnych. Z tego względu nie da się go połączyć z żadną współczesną odnogą tego drapieżnego ssaka. Zniknięcie tych psów o wielkich szczękach wiąże się z pojawieniem się nowej gałęzi, jaką była rodzina Caninae, zatem psowatych właściwych. To do niej należą wszystkie współczesne gatunki, od lisa czy fenka aż po wilka i likaona. Ze znaleziska w Tennessee wynika, że pies borofag nie był zwierzęciem pościgowym, ale polował z zasadzki tak, jak robi to większość kotów. 

Borofagi wymarły akurat wtedy, gdy na kontynencie amerykańskim pojawiły się Canis edwardii i Canis lepophagus (spore pierwotne wilki), które okazały się skuteczniejsze niż ich krewniak. 

Sprawdź również: Agresywne psy zagryzły mężczyznę; mieszkańcy wioski się obawiają

zielona.interia.pl/fot.pixabay.com/pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2022