Talk icon

Informacje

05-09-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Okresy polowań w Polsce na 2022 rok – jelenie, dziki, sarny

Okresy polowań

Łowiectwo jest dziedzictwem kulturowym o bogatej tradycji w Polsce. Okresy polowań w Polsce są mniej więcej stałe. Prezentujemy termin na rok 2022.

Trzeba jednak przyznać, że dzisiejsi myśliwi mają dostęp do wielu kreatywnych narzędzi, których nasi rodzice czy dziadkowie mogliby tylko pozazdrościć. Jednym z przykładów jest np. termoregulacja, która podbiła serca wszystkich profesjonalistów, którzy z pełnym profesjonalizmem podchodzą do polowań.

Kiedy można polować na jelenie i dziki?

Jeleń szlachetny jest przedstawicielem występującego w Polsce gatunku, żyjącego w stadach zwanych ładnymi cielętami i bykami. Zwykle dowodzi nimi łania. Zamieszkują  zwykle duże lasy z dostępem do kąpielisk. Okresy polowań na jelenie w Polsce odbywają się w dwóch formach – indywidualnej i zbiorowej. Na byki polujemy od 21 sierpnia do ostatniego dnia lutego. Cielęta od 1 września do końca lutego. Z kolei na jelenie polujemy od 1 dnia do końca lutego 1 września do stycznia 15.

Do polowania na byki potrzebne jest uprawnienie selekcjonerskie. Polować na łanie i cielęta mogą osoby z uprawnieniami podstawowymi.

Na dziki, czyli odyńce, wycinki, przelatki oraz warchlaki, przy czym za warchlaki uznaje się dziki od dnia urodzenia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego. Na lochy można polować przez cały rok.

Okresy polowań

Okresy polowań na borsuki, daniele i sarny

Okresy polowań na borsuki są jednolite. Zaczynają się 1 września do dnia 30 listopada, a na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew – przez cały rok. Na daniele okres rozbija się o rodzaje. Na byki możemy polować od dnia 1 września do końca lutego, łanie to okres od dnia 1 września do dnia 15 stycznia, natomiast cielęta od 1 września do końca lutego.

Polowania na sarny można rozpocząć od 11 maja i można je kontynuować do 30 września – to w przypadku kozłów. Na kozy i koźlęta okres przypada od dnia 1 października do dnia 15 stycznia.

Czytaj również: Szwedzki myśliwy poszedł na polowanie; znalazł złoty pierścień

PZLOW/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022