Informacje
12-03-2023
W sobotę w Hadze miał miejsce ogromny protest rolników. Przeciwko rządowej polityce ograniczania emisji tlenku azotu protestowało przeszło 25 tysięcy osób.
Protestujących holenderskich rolników wsparli również ich polscy koledzy z Instytutu Gospodarki Rolnej oraz #EUnitedAgri, czyli platformy zjednoczonego europejskiego rolnictwa, w skład której wchodzą organizacje i związki z 13 krajów Unii Europejskiej.
Ogromny protest rolników w Hadze
Holenderskie organizacje rolnicze Farmers Defence Force (FDF) i Samen voor Nederland (SvNL) zorganizowały w Hadze ogromny protest rolników przeciwko rządowej polityce ograniczania emisji tlenku azotu. Wczesnym rankiem burmistrz Jan van Zanen wydał zarządzenie o wprowadzeniu w mieście stanu wyjątkowego i zakazał wpuszczenia traktorów, którymi zmierzali do miasta rolnicy.
Zobacz też: Protesty rolników w Holandii. Władze grożą użyciem wojska
Protestujący rolnicy zebrali się w Zuiderpark w Hadze. Wiele osób niosło odwrócone flagi narodowe, które stały się symbolem rolniczego protestu. Sam protest przebiegał spokojnie, nie obyło się jednak bez incydentów.
Jak informuje portal NU, w pewnym momencie koparka przebiła policyjną blokadę w okolicach parku, w którym odbywał się protest, co umożliwiło wjazd kilku pojazdów na teren demonstracji. Podczas próby aresztowania kierowcy koparki doszło do przepychanek, w wyniku których dwóch funkcjonariuszy odniosło lekkie obrażenia.
Protestujących holenderskich rolników wspierali również ich polscy koledzy z Instytutu Gospodarki Rolnej oraz #EUnitedAgri. W proteście wziął udział między innymi Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej oraz Fundacji Polska Ziemia oraz Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.
,,Komisja Europejska chce, aby Europa zamieniła się w Trzeci Świat! Przedstawiciele wszystkich krajów przyznali, że mamy dziś do czynienia z globalnym atakiem na rolnictwo w Unii Europejskiej. Tendencje te dostrzegane są też w innych krajach poza Unią. Przykłady niszczenia rolnictwa z Francji, Niemiec czy Holandii są porażające.W Holandii pełna inwigilacja rolników. Wszyscy mają też problem z otwarciem rynku na niekontrolowany napływ produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Jak słyszę, problem jest nie tylko u nas. Będziemy naciskać na KE wspólnie w tej sprawie, międzynarodowo! Samemu może być ciężko” – napisał Szczepan Wójcik na Twitterze.