Talk icon

Informacje

17-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Ogromne wsparcie polskich MŚP! EBI przeznaczy 100 mln euro

wsparcie polskich MŚP

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę z SG Equipment Leasing Polska, zgodnie z którą przeznaczy 100 mln euro na wsparcie polskich MŚP.

Jak podało EBI, celem umowy między bankiem a SG Equipment Leasing Polska (SGEF Polska), członkiem grupy Société Générale, jest przyspieszenie rozwoju MŚP i firm o średniej kapitalizacji w Polsce.

Wsparcie polskich MŚP od EBI

Europejski Bank Inwestycyjny przekazał, że wsparcie polskich MŚP ułatwi rozwój działań na rzecz klimatu. Według badania EBI dotyczącego inwestycji w MŚP, "polski sektor MŚP rozumie pilną potrzebę inwestowania w działania łagodzące zmiany klimatu". W działania zapobiegające zmianom klimatycznym zainwestowało 39 proc. polskich firm, a 48 proc. planuje to zrobić w ciągu najbliższych trzech lat. Natomiast 36 proc. polskich firm inwestuje w działania poprawiające efektywność energetyczną.

,,Finansowanie w wysokości 100 mln euro ułatwi rozwój działań na rzecz klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem redukcji emisji gazów cieplarnianych" – wskazano.

Przekazano, że fundusze zostaną wykorzystane na wsparcie zrównoważonej mobilności, niskoemisyjnych pojazdów, niskoemisyjnych maszyn przemysłowych i rolniczych oraz energii odnawialnej.

,,80 proc. inwestycji pobudzi rozwój gospodarczy w polskich regionach spójności" – dodano.

Zobacz też: Kryzys uderza w rodzinne firmy! Jest coraz gorzej

Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, wskazała, że wspieranie rozwoju MŚP i spółek o średniej kapitalizacji "jest kluczowe dla utrzymania wzrostu gospodarczego w tych trudnych czasach". Zwróciła uwagę, że firmy z sektora są szczególnie narażone na negatywne skutki pandemii i obecnego kryzysu, w porównaniu z dużymi firmami.

,,Dlatego ważne jest, by udostępnić biznesowi jak najwięcej możliwości finansowania, by firmy mogły realizować swoje plany zielonej transformacji" – zaznaczyła.

Sektor małych i średnich firm w Polsce reprezentuje 99,8 proc. przedsiębiorstw i odpowiada za 67,7 proc. zatrudnienia.

,,W 2021 r. małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce otrzymały finansowanie z Grupy EBI w wysokości 1,78 mld euro, z czego ok. 640 mln przeznaczono specjalnie na złagodzenie wpływu COVID-19" – poinformowano.

wsparcie polskich MSP

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023