Talk icon

Informacje

22-09-2020

Autor: Adam Szewczyk

Ograniczenie uboju rytualnego z vacatio legis 30 dni? Rząd ma błąd w Piątce dla zwierząt! A może to nie błąd?

Ograniczenie uboju rytualnego

Ograniczenie uboju rytualnego to jeden z zapisów tak zwanej Piątki dla zwierząt. Zgodnie z ustawą, hodowcy mieli mieć 12 miesięcy na dostosowanie się do zakazu. Okazuje się, że w ustawie jest błąd i mają na to tylko miesiąc. Na błędy legislacyjne wskazywali już wcześniej eksperci prawni z Biura Analiz Sejmowych czy Instytutu Ordo Iuris. Nikt ich wtedy nie słuchał.

Ograniczenie uboju rytualnego uderzy w rolnictwo

,,Piątka dla zwierząt” to nowa ustawa PiS, która przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego oraz zwiększenie uprawnień dla organizacji prozwierzęcych. Zapowiedziany przez partię rządzącą zakaz oznacza koniec dobrze prosperującej branży i likwidację wielu polskich hodowli oraz wzrost bezrobocia. Ustawa jest szeroko krytykowana przez polityków i rolników.

W Warszawie odbył się protest rolników przeciwko ustawie. Demonstranci zebrali się pod siedzibą partii rządzącej oraz Sejmem i domagali się, by ,,Piątka dla zwierząt” trafiła do kosza. Argumentowali, że zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego uderzą w rolnictwo. Komentarz do nowej ustawy przygotowali prawnicy z Instytutu Ordo Iuris. Ich zdaniem ,,Piątka dla zwierząt” wymaga legislacyjnego dopracowania, by uniknąć nadużyć. Co więcej, ustawa w takim kształcie jest sprzeczna z prawem. Eksperci zauważają, że jest niezgodna zarówno z polską Konstytucją, jak i prawem Unii Europejskiej.

Sejm ostatecznie przyjął ustawę w ubiegły piątek. Nowela autorstwa PiS wprowadza zakaz hodowli na futra i wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb lokalnych związków religijnych, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych, częstsze kontrole schronisk i koniec z trzymaniem psów na krótkich łańcuchach. Teraz zajmie się nią Senat.

Piątka dla zwierząt już na najbliższym posiedzeniu Senatu. Będą poprawki? Jutro wysłuchanie publiczne!

Ograniczenie uboju rytualnego – miesięczne vacatio legis

Początkowo ustawa miała wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem między innymi przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, a także ograniczających ubój rytualny, które miały wejść w życie po upływie 12 miesięcy. Okazuje się jednak, że to nieprawda.
,,Piątka dla zwierząt” zawiera błąd w przypadku vacatio legis, które obejmuje ograniczenie uboju rytualnego! W pierwotnej wersji ustawy przepisy te stanowiły art. 1 pkt. 12 i zgodnie z artykułem końcowym, obejmowało je 12 miesięczne vacatio legis.

Ograniczenie uboju rytualnego

Okazuje się, że w przegłosowanej wersji ustawy ograniczenie uboju rytualnego ma tylko 30 dniowe vacatio legis. Dlaczego? W tej wersji projektu ograniczenie uboju rytualnego to art. 1 pkt. 13. Zgodnie z zapisami ustawy, ten punkt obejmuje już tylko 30-dniowe vacatio legis, ponieważ nie stanowi ono wyjątku przewidzianego w końcowym artykule.

Ograniczenie uboju rytualnego 033

Hodowcy mają więc na ograniczenie uboju rytualnego tylko 30 dni. Tymczasem rekompensaty dla nich (art. 13) zostaną im przyznane najwcześniej po roku od zniszczenia im biznesów. Czy to błąd, a może celowe działanie?

sejm.pl/fot. flickr/Kancelaria Premiera

swiatrolnika.info 2023