O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-04-2020

Autor: Maciej Pawłowski

Ogniska ASF – dramat w województwie wielkopolskim!

ogniska ASF

Ogniska ASF, kolejne, zostały wyznaczone na terytorium Rzeczpospolitej przez Głównego Lekarza Weterynarii. Wyniki badań wykonane 5 kwietnia przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach potwierdziły obecność wirusa u trzody chlewnej w powiecie poznańskim.

Ogniska ASF wykryte w Więckowicach

Pod Poznaniem, w miejscowości Więckowice badania próbek padłych zwierząt wykazały wystąpienie ogniska ASF. Jest to pierwszy taki potwierdzony przypadek w Wielkopolsce. W miejscu zdiagnozowania wirusa prowadzono hodowlę warchlaków do 30 kilogramów. Podjęto już decyzję o wybiciu wszystkich świń w łącznej liczbie 10 074 sztuk. Okazało się, że zarażone prosięta sprowadzono z województwa lubuskiego. To właśnie w tym województwie wykryto już wcześniej pierwsze ogniska ASF w 2020 roku.

Ogniska ASF, chronologia wydarzeń

20 marca w gospodarstwie mieszczącym się w miejscowości Niedoradz stwierdzono obecność wirusa. Utrzymywano w nim ponad 23 tysiące świń. Część zwierząt przemieszczono do dalszego odchowu do podpoznańskiej miejscowości Więckowice. Oba gospodarstwa należały do tej samej firmy. Z oficjalnego komunikatu wiemy już, że z pierwszego ogniska ASF prosięta przemieszczono wyłącznie do tego miejsca.ogniska asf pigs

Gospodarstwo zostało objęte zakazem wprowadzania i wyprowadzania zwierząt. Choć pierwsze badania nie wykazały obecności wirusa, próbki pobrane 5 kwietnia wykazały wynik dodatni w 2 na 5 analizowanych przypadkach.

– 16 marca gospodarz z Więckowic kupił od hodowcy z województwa lubuskiego małe prosięta. 20 marca badania wykazały, że hodowla w lubuskim jest zarażona ASF. Wówczas zaczęliśmy monitorować pod poznańskie gospodarstwo. Pierwsze badania, pobrane przez powiatowego lekarza weterynarii nie potwierdziły występowania ASF. Dopiero kolejne, przeprowadzone na początku kwietnia miały wynik dodatni

– powiedział Andrzej Żarnecki, wojewódzki lekarz weterynarii.

Z tego powodu Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania ASF. Do likwidacji ogniska przystąpiono 6 kwietnia w zakładzie w Śmiłowie.

Ogniska ASF w 2019 roku

W ubiegłym roku w Polsce odnotowano aż 48 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Wówczas połowa ognisk ASF pojawiła się na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego. Duże skupisko wirusa odnotowano również na Lubelszczyźnie. Wówczas podczas walki z chorobą zlikwidowano ponad 35 tysięcy świń.

Podczas wideokonferencji pt. "Kryzys w rolnictwie" Jacek Zarzecki z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Mięsa zaznaczał, że już ubiegły rok był dla hodowców bydła ciężki właśnie ze względu na walkę z ASF. W tym roku sektor rolno-zwierzęcy musi zmagać się dodatkowo z pandemią koronawirusa, która drastycznie wpłynęła na eksport polskiej żywności.

Pomór małych przeżuwaczy – nie pomyl go z inną chorobą!

kzp-ptch.pl, farmer.pl, gloswielopolski.pl/pxfuel.com

swiatrolnika.info 2023