Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Odsadki to już rzadkość na rynku. Hodowcy stawiają na intensywny opas

odsadki

Odsadki to jałówki lub byczki w wieku 7-8 miesięcy. Z takim określeniem możemy również spotkać się w przypadku źrebiąt.

Odsadkami nazywamy jałówki lub byczki w wieku 7-8 miesięcy. Określenie to również jest używane w przypadku źrebiąt, które są w okresie samodzielności. Dzisiaj hodowcy w głównej mierze stawiają na intensywny opas młodych jałówek lub byczków, dlatego rynek nie jest przepełniony zwierzętami w tym wieku.

Odsadki przeznaczane na intensywny opas

Odsadki to jałówki lub byczki w wieku 7-8 miesięcy. Nie pobierają już w tym okresie mleka od matki. Jeszcze kilka lat temu odsadki były poszukiwane, a ich ceny wahały się wówczas od 2,5-3,5 tys. zł za sztukę w zależności od płci. Dziś ceny spadły i rzadko kto płaci 9-10 zł za kg (jałówka), czy 11-12 zł za kg (byczek). Odsadki to również rzadkość na rynku. Większość hodowców postanawia przeznaczyć je na intensywny opas. Wymaga to oczywiście starannej opieki i odpowiedniego żywienia ze względu na osiągnięcie oczekiwanych wyników.

odsadki jałówka

Zdrowy odsadek – źrebię

Odsadki to również źrebięta, które są w okresie usamodzielniania się. W tym czasie najistotniejsze znaczenie dla ich kondycji oraz prawidłowego rozwoju, wzrostu i kształtowania układu szkieletowego oraz mięśni mają ruch i odpowiednia dieta. Czas odłączania źrebiąt od matek jest związany z terminem wyźrebień. W związku z tym, że źrebięta rodzą się najczęściej wiosną (kwiecień – czerwiec) to okres odsadzania przypada na ostatni kwartał roku. Dzienna dawka pokarmowa dla odsada powinna być podzielona na trzy odpasy, aby znaczną ilość paszy treściwej (ok. 4 kg), którą odsadek otrzymuje, podać mu w kilku mniejszych porcjach. Zapobiega to ryzyku wystąpienia kolek i zaburzeń przemiany materii. W tym okresie wzrasta u źrebiąt przede wszystkim zapotrzebowanie na wysokowartościowe białko bogate w aminokwasy egzogenne (zwłaszcza lizynę) oraz kompleks witamin B, których źródłem do tej pory było mleko matki.

Przez pierwsze dwa miesiące po odsadzeniu warto również podawać 200-300 gram chudego mleka w proszku, które przy spadku apetytu u maluchów zachęci je do pobierania pokarmu. W okresie późnej jesieni i zimą, gdy odsady przebywają na wybiegach krócej niż podczas miesięcy letnich, ruch staje się bardziej ograniczony i ilość paszy treściwej można nieco ograniczyć.

Czytaj też: Jałówki cielne – najważniejsze zasady żywienia podczas ciąży

tygodnik-rolniczy.pl/herefordwarmia.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022