O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-05-2021

Autor: Tomasz Racki

Odmiany jabłek idealne, by zrobić z nich cydr

Odmiany jabłek cydr własna produkcja

Odmiany jabłek, które mają posłużyć do produkcji cydru, powinny spełnić pewne wymagania, a najważniejszym kryterium wcale nie będzie to, jak smakują spożywane bezpośrednio owoce. Najwięcej cydru w Europie produkuje się w Wielkiej Brytanii, gdzie kultura spożywania tego trunku jest bardzo rozwinięta, jednak i w Polsce zdobywa on coraz więcej zwolenników. W naszym kraju nie uprawia się jednak na większą skalę odmian, które nadają się do produkcji wysokiej jakości cydru.

Odmiany jabłek uprawiane w Polsce, to przede wszystkim te deserowe

W Polsce największą popularnością cieszą się odmiany jabłek, które są smaczne, o dobrze zbilansowanej kwasowości, a także te, które można przetworzyć na na przykład soki. Zalicza się do nich Kosztela, Antonówka, Golden Delicious czy Ligol. Sporą popularnością w Polsce cieszy się także uprawa odmiany Cortland czy Ananas Berżeniecki. Jabłonie najchętniej wybierane w sadownictwie to także te, które charakteryzują się wytrzymałością na warunki atmosferyczne i choroby, jednak to walory smakowe zdają się przeważać, jeśli chodzi o popularność danej odmiany jabłek.

Odmiany jabłek – które wybrać do produkcji soku?

Odmiany jabłek na cydr muszą spełnić konkretne warunki!

odmiany jablek skrzynkaInaczej sprawa ma się, jeśli chodzi o odmiany jabłek odpowiednie do produkcji cydru. Nie muszą być one wcale smaczne, jeśli chodzi o bezpośrednie spożycie, ba, większość z nich po prostu nie nadaje się do tego celu. W odmianach cydrowych chodzi bowiem o to, aby dopiero proces fermentacji wydobył z owoców wszystkie walory smakowe, w przeciwieństwie do odmian deserowych, które muszą być smaczne na pierwszy rzut oka (czy raczej języka!). Odmiany cydru muszą charakteryzować się wysoką zawartością tanin, które nadadzą napojowi charakterystycznej goryczki, wysoką kwasowością, ale równocześnie odpowiednio zbilansowaną, gdyż ze zbyt kwaśnych powstanie cierpki produkt, a także wysoką zawartością cukrów, aby proces fermentacji mógł przebiegać w odpowiedni sposób. Do typowych cydrowych odmian jabłek zaliczyć można więc Brow Apple, Stoke Red, Kingston Black czy Michelin.

Odmiany jabłek – dlaczego w Polsce nie uprawia się typowo cydrowych?

Mogłoby się wydawać, że Polska ma idealne warunki do produkcji cydru, bowiem produkcja jabłek w Polsce jest wysoka. Problem jednak w tym, że w Polsce nie uprawia się odmian jabłek cydrowych, a jedynie te deserowe, z których nie wyprodukuje się wysokiej jakości cydru. Z kolei aby opłacalność uprawiania tych odmian wzrosła, musiałby w Polsce wzrosnąć rynek zbytu. Niestety, pomimo ogólnego wzrostu zainteresowania cydrem przez Polaków, popyt jest wciąż zbyt mały, aby zachęcić sadowników do upraw odmian, których nie będą przecież mogli wykorzystać na nic innego, niż na produkcję tego trunku. Problemem jest też akcyza na cydr, która jest wyższa niż piwa. Co ciekawe, między innymi z tego powodu jeden z popularnych napojów niskoprocentowych w Polsce bazuje na piwie i soku owocowym, z kolei w innych krajach producent wprowadził go właśnie jako cydr. Ostatnim argumentem są wreszcie wysokie koszty, z jakimi wiąże się rozpoczęcie produkcji cydru, takich jak zakup odpowiedniego sprzętu, niestety bez gwarancji, że inwestycja się zwróci.

isap.sejm.gov.pl/faostat

swiatrolnika.info 2023