O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-08-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Odmiany jabłek – które wybrać do produkcji soku?

Odmiany jabłek

Odmiany jabłek do produkcji soku powinny być nie tylko smaczne, ale także opłacalne w uprawie i pozwalające wyprodukować dużą ilość gotowego produktu. Czy te same odmiany jabłek nadają się do bezpośredniego spożycia, jak i do produkcji soków? Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy produkować sok z własnych sadów lub sprzedawać jabłka do tego celu?

Odmiany jabłek najchętniej wybierane przez konsumentów

Odmiany jabłek, które najbardziej smakują konsumentom muszą spełnić kilka cech, wśród których najczęściej wymienia się twardość i stopień słodkości, a także w jakim stopniu owoc jest kwaśny. Smaczne odmiany jabłek mają odpowiednio twardą, chrupiącą skórkę, jędrny miąższ, są słodkie, ale nieprzesadnie, a dodatkowo mają nutę kwaśności, smaki są więc dobrze zbalansowane. Nie można nie wspomnieć o tym, że jabłka które konsumenci wybierają do bezpośredniego spożycia muszą mieć odpowiednio wytrzymałą i po prostu ładną skórkę – niepożądane są jej uszkodzenia. Odmiany jabłek mające takie cechy znajdują odzwierciedlenie w największej produkcji w Polsce. Idared i Jonagold, to według podawanych przed Główny Urząd Statystyczny danych, odmiany jabłek najchętniej produkowane w Polsce. Pierwsza z nich zajmuje około 20% jeśli chodzi o udział w strukturze odmianowej wszystkich jabłek produkowanych w Polsce, a Jonagold i pochodne 17,5%. Na podium znajduje się jeszcze Szampion z wynikiem 11,5%.

czytaj także: Odmiany jabłek, które zbierzemy w polskich sadach latem

Odmiany jabłek – jak wygląda polska produkcja

odmiany jabłek sok2Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Polska wyprodukowała w 2017 roku prawie dwa i pół miliona ton jabłek, co czyni nas jednym z największych producentów światowych (jesteśmy na 4 miejscu, zaraz za Chinami, Stanami Zjednoczonymi i Turcją). Według danych Związku Sadowników, w tym samym okresie wyeksportowaliśmy za granicę ponad milion ton polskich jabłek, z czego głównym rynkiem pozostaje Rosja – smak jaki mają polskie odmiany jabłek jest tam szczególnie doceniany. Wykorzystanie pozostałych na polskim rynku jabłek rozkłada się tak, że do bezpośredniej konsumpcji trafia 60% owoców, a do przetwórstwa nawet 40%. Znaczna część trafia do produkcji soków, zarówno tych tworzonych z koncentratu, jak i coraz bardziej popularnych wśród konsumentów tłoczonych i nieklarowanych.

Czy te same odmiany jabłek są odpowiednie do bezpośredniego spożycia, jak i do soku?

Tak jak wspomniane wcześniej, najsmaczniejsze odmiany jabłek mają wyważony smak, przez co są najchętniej wybierane. Dodatkowym atutem jest twarda i wytrzymała skórka, która gwarantuje dobry wygląd owocu. Czy ma to jednak znaczenie, jeśli jabłka przeznaczamy do produkcji soku? Wydaje się, że tak – jabłka będące najchętniej wybieranymi do produkcji to między innymi właśnie Idared czy Jonagold. Czy tylko smak decyduje o tym, że wybierany jest najczęściej? Zdecydowanie przeważają także aspekty praktyczne – twarda skórka gwarantuje bezpieczeństwo owocu i ułatwia jego przechowywanie, ważna jest także wielkość jabłka, łatwość jego uprawy i odporność na choroby i szkodniki.

Odmiany jabłek – które więc wybrać do soku?

Idared jest najpopularniejszy, jeśli chodzi o produkcję soków, natomiast jednak nie jest pozbawiony wad – aby owoce były smaczne, trzeba bardzo pilnować odpowiedniego czasu zbiorów, a także odpowiednio owoce przechowywać. Antonówka jest jeszcze trudniejsza w przechowywaniu, ale z kolei wyróżnia się niebywale charakterystycznym aromatem, a sok z niej produkowany może zasilić segment premium i trafić do szczególnie wymagającego konsumenta, warto więc rozważyć jego uprawę właśnie do produkcji tego typu soku. Ligol jest odmianą, która także dobrze sprawdzi się w przypadku soków tłoczonych. Jeśli chodzi o koncentraty do produkcji soków, można także bezpiecznie postawić na te najbardziej popularne odmiany jabłek o wyważonym smaku – nie sprawdzą się tutaj raczej jabłka o bardzo charakterystycznych i unikalnych cechach, jak wymieniona wcześniej antonówka.

gus/fao/hdl.handle.net/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023