Talk icon

Informacje

08-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Od soboty rusza jesienne szczepienie lisów na Mazowszu

Szczepienie lisów

Od soboty przez dwa tygodnie będzie trwało szczepienie lisów na Mazowszu. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki.

"Od 10 do 24 września 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie całego województwa mazowieckiego" – poinformował wojewoda mazowiecki.

Szczepienie lisów rozpoczyna się na Mazowszu

Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przestrzega, że znalezionych pakietów ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

"Szczepienie lisów wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki LYSVULPEN umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy" – poinformował w komunikacie urząd wojewódzki. Dodając, że każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Szczepienie lisów

W ubiegłym roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 30 przypadków.

Czytaj też: Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek na Mazowszu

PAP/fot.gov

swiatrolnika.info 2023