O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Obora zawaliła się przez wiatr. W środku było 31 byków

Obora

Z powodu silnego podmuchu wiatru runęła obora w miejscowości Sucharzewo w pow. śremskim w Wielkopolsce. Gdy wiatr zawalił oborę, w środku było 31 byków.

Jak przekazał. sztab. Dariusz Rogasik z Komendy Powiatowej PSP w Śremie, straż odebrała zgłoszenie w czwartek przed południem. Jak mówił, "otrzymaliśmy zgłoszenie, że zawalił się budynek i w środku są zwierzęta". Rogasik w rozmowie z PAP podkreślił, że było to jedno z najpoważniejszych do tej pory zdarzeń w powiecie, związanych z przechodzącym przez Wielkopolskę silnym wiatrem.

Obora zawaliła się przez wiatr

Dodał, że budynek był murowany, zaś konstrukcja dachu była drewniana i pokryta płytą falistą. W jednej części budynku była obora dla zwierząt, w drugiej przechowywane były m.in. sprzęty rolnicze. Wiatr uszkodził też trzy inne dachy.

,,Po dotarciu na miejsce okazało się, że w środku było 31 byków. Do czasu przybycia naszych zastępów wszystkie te zwierzęta, które mogły chodzić, właściciel już przepędził w inne, bezpieczniejsze miejsce. Pod gruzami zostały dwa byki, które wyciągaliśmy. Jeden z nich przeżył i został przekazany służbie weterynaryjnej, drugi padł" – powiedział PAP Rogasik.

,,Przy tym zdarzeniu uległy zniszczeniu także trzy kolejne dachy z sąsiadujących budynków, także w tym samym gospodarstwie, tego samego właściciela. Przy budynku mieszkalnym – od gruzu rozsypanego z innych budynków i dachów – powybijane zostały okna. Dodatkowo zniszczeniu uległy dwa auta osobowe i jeden ciągnik, a także inny, mniejszy sprzęt rolniczy" – powiedział.

Rogasik w rozmowie z PAP podkreślił, że było to jedno z najpoważniejszych do tej pory zdarzeń w powiecie, związanych z przechodzącym przez Wielkopolskę silnym wiatrem.

Dodał, że na terenie powiatu śremskiego strażacy cały czas odbierają liczne zgłoszenia o uszkodzonych dachach na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, powalonych drzewach i zerwanych liniach energetycznych. Rogasik wskazał, że na tę chwilę "nie ma informacji o jakichkolwiek poszkodowanych osobach na terenie powiatu".

Czytaj też: IMGW wydał ostrzeżenia przed bardzo silnym wiatrem

PAP/fot. PSP Śrem

 

swiatrolnika.info 2023