O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-11-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Obajtek: Połączenie PKN Orlen z PGNiG to historyczny moment

Obajtek

Połączenie z PGNiG to początek budowy nowego, zintegrowanego koncernu o zróżnicowanej działalności – przekazał PKN Orlen Daniel Obajtek.

Naszym celem jest zrównoważona transformacja prowadząca do neutralności emisyjnej – dodał. Podkreślił również, że finalizując procesy przejęć, koncern wchodzi do grona 150 największych firm na świecie. Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września.

Obajtek: To historyczny moment

PKN Orlen poinformował w środę rano, że na podstawie danych z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego powziął informację o wpisie w rejestrze przedsiębiorców KRS w dniu 2 listopada 2022 r. przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego połączenia koncernu ze spółką PGNiG, podwyższenia kapitału zakładowego oraz zmian statutu PKN Orlen uchwalonych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie tej spółki we wrześniu.

"To historyczny moment. Połączenie z GK PGNiG to początek budowy nowego, zintegrowanego koncernu o zróżnicowanej działalności. Naszym celem jest zrównoważona transformacja prowadząca do neutralności emisyjnej. Zapewnimy czystą, dostępną energię milionom naszych klientów" – napisał w środę na Twitterze Daniel Obajtek.

Obajtek

Koncern wchodzi do grona 150 największych firm na świecie

Wcześniej, także na Twitterze, odnosząc się do połączenia PKN Orlen i PGNiG, Obajtek podkreślił, że finalizując procesy przejęć, koncern wchodzi do grona 150 największych firm na świecie. 

"Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej" – oświadczył prezes PKN Orlen.

Jak wyjaśnił PKN Orlen, połączenie przeprowadzone zostało zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych, poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, obejmującego wszystkie prawa i obowiązki – aktywa i pasywa tego podmiotu na spółkę przejmującą – PKN Orlen, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki w drodze emisji akcji połączeniowych, które zostaną wydane akcjonariuszom PGNiG.

Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września. Natomiast akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie z PKN Orlen podczas NWZ 10 października.

Czytaj też: Obajtek: PKN Orlen jest gotowy na wszystkie scenariusze

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023