Talk icon

Informacje

28-04-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Nurogęsi spacerują przez Warszawę. Władze proszą o ostrożność

Nurogęsi

O zachowanie ostrożności przez kierowców oraz spacerowiczów z psami, zwłaszcza na ul. Czerniakowskiej i Myśliwieckiej oraz w Parku Agrykola, w związku z migracjami w kierunku Wisły samic nurogęsi z młodymi – apeluje stołeczny Zarząd Zieleni. Uwagę należy zachować od końca kwietnia do czerwca.

Nurogęsi w Warszawie

"Kierowców prosimy o wolniejszą jazdę i ostrożność, a mieszkańców o trzymanie psów na smyczy i zachowanie dystansu od płochliwych ptakó" – podkreślił Zarząd Zieleni w komunikacie w mediach społecznościowych.

Od kwietnia, jak co roku, policja, służby miejskie oraz mieszkańcy stolicy angażują się w ochronę samic nurogęsi i ich młodych. W okresie lęgowym bowiem, po opuszczeniu gniazda, matki z małymi pokonują trudną drogę z Łazienek Królewskich, przez Kanał Piaseczyński i dwie ulice: Myśliwiecką i Czerniakowską - do Portu Czerniakowskiego i Wisły.nurogesi

W ostatnich dniach udało się pomóc w przeprawie już dwóm ptasim rodzinom. Jak przekazano w poniedziałek "ptasia mama i 12 młodych przeprawiło się bezpiecznie przez ul. Czerniakowską, dzięki szybkiemu wstrzymaniu ruchu drogowego". We wtorek przeszła kolejna rodzina nurogęsi - matka i 7 kaczątek. "W kolejnych tygodniach spodziewamy się wędrówek następnych ptasich rodzin" – zaznacza Zarząd Zieleni.

Czytaj także: Roman Kluska: piątka dla zwierząt pokazała w jakiś sposób prawdę o rządzących

Nurogęsi czasem potrzebują pomocy

Jak przypomniano, w sezonie migracji nurogęsi w Parku Agrykola codziennie jest sprawdzane, czy ptaki potrzebują pomocy w przejściu przez jezdnię, monitorowany jest też poziom wody w Kanale Piaseczyńskim.

"Specjalnie obniżamy poziom wody w Kanale Piaseczyńskim, aby nurogęsi mogły przepłynąć przepustem z zachodniej do wschodniej części kanału. We współpracy z Zarządem Dróg Miejskich wycięliśmy również przejścia w murkach przy ul. Myśliwieckiej, żeby udrożnić dla wędrujących ptaków ten korytarz ekologiczny, z którego również korzystają" – informuje Zarząd Zieleni.

Urzędnicy zaznaczają też, że nurogęś podlega ochronie w ramach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, jednak w Warszawie gniazduje prawie wyłącznie na terenie parku Łazienki Królewskie i ewentualnie okolic. "To sytuacja dosyć wyjątkowa, ponieważ nie jest to gatunek parkowy i w dodatku ptaki gnieżdżą się stosunkowo daleko od obecnego koryta Wisły" – wskazano.

"Nurogęsi gniazdują przede wszystkim w dziuplach drzew. Samice od razu po wykluciu młodych prowadzą nielotne pisklęta w stronę Wisły, m.in. z powodu małych możliwości zdobycia pokarmu w parkowych zbiornikach i kanałach. Nurogęsi żywią się głównie rybami" – poinformowano.

PAP/fot. wikimedia

 

swiatrolnika.info 2022