Talk icon

Informacje

23-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Nowe przejście graniczne z Ukrainą Malhowice-Niżankowice już za rok

przejście graniczne

Nowe przejście graniczne z Ukrainą Malhowice-Niżankowice zacznie działać już w przyszłym roku. Wznowione zostanie połączenie kolejowe Chyrów-Niżankowice. 

W 2023 r. planowane jest uruchomienie przejścia granicznego między Niżankowicami (obwód lwowski), a Malhowicami,  które będzie miało przejazdy drogowe i kolejowe. Poinformował o tym zastępca szefa Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Jurij Buczko na swoim profilu na Facebooku.

Nowe przejście graniczne już niebawem

„Do tego punktu kontrolnego prowadzi droga Niżankowice-Sambor-Drohobych-Stryj. Duży fragment został naprawiony w ubiegłym roku. Wykonawcy ułożyli nową nawierzchnię asfaltową od granicy do Dobromila. Aktywnie trwają prace, w tym remont mostów – napisał urzędnik.

„Dobrą informacją, którą mamy do przekazania jest ta, że kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą, którego otwarcie było zaplanowane na rok 2025, dzięki decyzjom pana premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów właściwych, przede wszystkim pana ministra Andrzeja Adamczyka, zostanie otwarte za niecały rok, przed wakacjami; w 2023 roku powinniśmy uruchomić przejście w Niżankowicach-Malhowicach” – przekazał Dworczyk. Zwrócił uwagę, że „zwiększy to dalsze możliwości wymiany towarowej i osobowej między Polską a Ukrainą”.

Otwieramy kolejną linię modernizowanego przejścia, od jutra będzie działał nowy terminal autobusowy. Przypominam spotkanie, jakie odbyło się tutaj przed niecałymi dwoma miesiącami. Od tego czasu bardzo dużo się tutaj zmieniło. Nie przestajemy, głównym celem jest zwiększenie wymiany towarowej między naszymi krajami oraz zwiększenie komfortu przekraczania granicy dla naszej obywateli” – powiedział minister infrastruktury Ukrainy.

Odniósł się także do zapowiedzi ministra Dworczyka dotyczącej wcześniejszego o dwa lata uruchomienia nowego przejścia granicznego między Polską a Ukrainą w Niżankowicach-Malhowicach, które ma zacząć działać w przyszłym roku. „Widzimy, że wymiana towarowa i ruch osobowy zwiększa się co chwila, co pokazuje, że wcześniej infrastruktura przejść nie odpowiadała wymaganiom” – dodał Kubrakow.

W realizacji jest także wznowienie połączenia kolejowego między Chyrowem, a Niżankowicami.

„Po stronie ukraińskiej naprawiamy linię kolejową z Niżankowic do Nowego Miasta. Na remont 7-kilometrowego odcinka strona polska przeznaczyła 40 mln zł. Trwają także prace na odcinku od Przemyśla do granicy w Małchowiczach” – powiedział Jurij Buczko.

przejście graniczne

Czytaj także: Siemianka-Świsłocz kolejnym przejściem granicznym z kontrolą pasz

swiatrolnika.info 2022