Talk icon

Informacje

02-12-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Piątka dla zwierząt? PSL będzie przeciwne nowej wersji ustawy

Piątka dla zwierząt

PSL-Koalicja Polska będzie przeciwna nowej Piątce dla zwierząt, jeśli będzie ona podobna do wcześniej zaproponowanych przepisów – zapowiedział w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Piątka dla zwierząt to ustawa, która doprowadziła do serii protestów rolników w całym kraju i zachwiała zaufaniem wsi do projektodawców, czyli Prawa i Sprawiedliwości.

Nowa Piątka dla zwierząt? PSL będzie namawiać do jej odrzucenia

Kosiniak-Kamysz, który był gościem Programu III Polskiego Radia, zaznaczył, że jeżeli będzie kolejna Piątka dla zwierząt szefa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, czyli pakiet nowelizacji ustaw na rzecz ochrony zwierząt, to PSL-KP, będzie namawiać wszystkich do jej odrzucenia.piatka dla zwierzat protest 2020 pazdziernik

"Nie wiemy oczywiście, w jakim kształcie będzie ta ustawa, ale jeśli byłaby ona w takim samym kształcie, to oczywiście będziemy namawiać do odrzucenia jej już w Sejmie, ponieważ jest ona niekonstytucyjna i niezgodna z prawem Unii Europejskiej" – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Czytaj także: Gorączka Q – Co to takiego i co musisz wiedzieć jako rolnik?

Piątka dla zwierząt i jej fatalne założenia

Tzw. Piątkę dla zwierząt, czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt, zaprezentował na początku września prezes PiS. Nowela – zakładająca m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych – została uchwalona przez Sejm oraz przeszła etap prac w Senacie. Izba wyższa zaproponowała do niej ponad 30 poprawek, ale po powrocie do Sejmu nie była ona procedowana.

Przeciwko nowelizacji wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele AgroUnii. Domagano się odrzucenia noweli.

Przedstawiciele rządu informowali, że ma zostać złożony nowy projekt noweli ustawy o ochronie zwierząt.

PAP/jac/fot. FB

 

swiatrolnika.info 2023