Talk icon

Informacje

31-05-2021

Autor: Monika Faber

Norki w USA zostaną zaszczepione przeciwko COVID. Co na to Puda?

Norki

Departament Rolnictwa Oregonu (ODA) złożył tymczasowy przepis awaryjny, który nakłada na hodowców norek z Oregonu obowiązek szczepienia wszystkich trzymanych w niewoli zwierząt przeciwko SARS-CoV-2 i uczestniczenia w badaniach kontrolnych. Tymczasem polskie norki nie zostały zaszczepione, mimo iż hodowcy apelowali do ministra Pudy i przekonywali, że sami pokryją koszty szczepienia.

Norki z Oregonu zostaną zaszczepione

Jak powiedział dr Ryan Scholz, stanowy lekarz weterynarii z Departamentu Rolnictwa Oregonu, ODA podejmuje niezbędne środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia norek trzymanych w niewoli, a także zmniejszyć ryzyko potencjalnej mutacji wirusa i możliwości przeniesienia wirusa z powrotem na ludzi. Wszystkie norki w Oregonie zostaną zaszczepione przeciwko COVID-19.

Bardzo ważne jest, aby hodowcy szczepili swoje norki przeciwko wirusowi. Ponadto trwające testy nadzorcze zapewnią, że szczepionka jest skuteczna, a infekcja nie wystąpiła w gospodarstwach.

Zgodnie z tymczasową zasadą awaryjną wszystkie trzymane w niewoli norki muszą zostać zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2 do 31 sierpnia 2021 r . Każda trzymana w niewoli norka urodzona lub importowana po 31 sierpnia 2021 r. musi zostać zaszczepiona w ciągu 120 dni od urodzenia lub w ciągu 60 dni od daty importu. Hodowcy norek muszą podawać zatwierdzoną szczepionkę zgodnie ze wszystkimi instrukcjami producenta szczepionki.

Ponadto każda osoba trzymająca norki w niewoli w stanie Oregon jest zobowiązana do wzięcia udziału w badaniach obserwacyjnych w kierunku SARS-CoV-2. ODA jest w stałym kontakcie z przemysłem norek w Oregonie i będzie kontynuować swoje prace nad zapobieganiem zakażeniu koronawirusem na fermach.

Odszkodowania dla hodowców będą kosztować Norwegię miliardy koron

Norki z Polski… do wybicia?

Szczepionka dla norek przeciwko SARS-CoV-2 została Norkizaproponowana również polskiemu Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi przez firmę Zoetis. Według ekspertów zajmujących się weterynarią pomoże ona ochronić nie tylko same norki, ale także interesy hodowców oraz stanowić ważny element zapewnienia zdrowia publicznego. Na ofertę szczepień entuzjastycznie reagują hodowcy norek. Dla nich bowiem szczepionka to być albo nie być.

Jesteśmy gotowi zaszczepić nasze zwierzęta za własne pieniądze. Możemy nawet udostępnić fermę do badań klinicznych, jeśli to pomoże w sprawie.

– mówi Marek Miśko, dyrektor generalny Związku Polski Przemysł Futrzarski.

Hodowcy już dawno apelowali do ministra Grzegorza Pudy o zainteresowanie się kwestią szczepień hodowanych zwierząt. Przekonywali, że nie chcą żadnych publicznych pieniędzy i norki mogą zostać zaszczepione na ich koszt. Niestety apele te pozostały bez odpowiedzi.

Wśród hodowców pojawiają się również głosy, że szef resortu rolnictwa specjalnie zwleka z decyzją o zakupie szczepionki. Powodem takiego zachowania miałaby być niechęć Grzegorza Pudy do hodowli zwierząt futerkowych. Przypomnijmy, że obecny minister rolnictwa był gorącym zwolennikiem tak zwanej „Piątki dla zwierząt”, czyli ustawy likwidującej fermy futrzarskie i uderzającej w polskie rolnictwo.

Co więcej, według rozporządzenia weterynaryjnego w przypadku ujawnienia zakażenia koronawirusem u nawet jednej norki, wybite musi zostać całe stado. Hodowcy zaś nie otrzymają za to żadnych odszkodowań. Polscy hodowcy oburzają się, że takie działanie Grzegorza Pudy to de facto próba realizacji zapisów ,,Piątki dla zwierząt” i likwidacji ferm norek bardziej brutalnymi metodami – wybiciem wszystkich zwierząt.

Pozostaje więc pytanie, czy Grzegorz Puda wysłucha apelu hodowców i zgodzi się na zakup szczepionek? A może tak naprawdę ministrowi rolnictwa nie chodzi o dobro zwierząt?

wpengine.com/fot.enorka

swiatrolnika.info 2023