O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-04-2022

Autor: Michał Rybka

Niepokojące prognozy. Światowy handel przeżywa regres

światowy handel

 Według doniesień medialnej agencji AP prognozy Światowej Organizacji Handlu (WTO) nie napawają optymizmem. Światowy Handel ma się coraz gorzej. 

Agencja medialna AP podaje, że Światowa Organizacja Handlu obniża prognozę obrotów w handlu światowym z powodu wojny w Ukrainie. Według niej obroty w światowym handlu wzrosną w br. o 3 proc. zamiast przewidywanych przed rosyjską inwazją na Ukrainę 4,7 proc. 

Handel światowy nie zdążył podnieść się po pandemii

Jak podała agencja AP, Światowa Organizacja Handlu przewiduje, że w 2022 r. wzrost światowych obrotów handlowych będzie znacznie niższy niż pierwotnie przewidywano, a prognozy na najbliższe dwa lata są bardzo trudne ze względu na niepewność związaną z losem rosyjskiego i ukraińskiego eksportu żywności, ropy czy nawozów. WTO podkreśliła też utrzymujący się wpływ pandemii na światową gospodarkę, zwłaszcza wskutek lockdownów w Chinach.

Według nowej prognozy WTO dla światowego handlu, uwzględniającej wpływ wojny, sankcji nałożonych na Rosję oraz niższego popytu związanego ze spadkiem nastrojów konsumenckich, wzrost obrotów handlowych w 2022 r. wyniesie 3 proc., podczas gdy wcześniej przewidywania mówiły o 4,7 proc.

WTO przewiduje także, iż wzrost światowego handlu w 2023 r. wyniesie 3,4 proc. Organizacja przestrzega jednocześnie przed kryzysem żywnościowym, który – w jej ocenie – najbardziej dotknie kraje najbiedniejsze.

światowy handel

Światowy handel – zeszłoroczne prognozy nie sprawdziły się

Pod koniec ubiegłego roku Euler Hermes opublikował raport, którego treść wskazywała na to, że światowy handel w tym roku miał wzrosnąć o 5,4 proc. Jeszcze do niedawna Europa, w tym Środkowo-Wschodnia i Polska, odczuwała dodatkowy impuls konsumpcyjny.

Jak wynikało z raportu Euler Hermes o Globalnym Handlu, zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw miały utrzymywać się na wysokim poziomie do drugiej połowy 2022 r. w związku z ponownymi wybuchami epidemii wirusa Covid-19 na całym świecie, utrzymywaniem przez Chiny polityki "zero-Covid" oraz niestabilnością popytu i logistyki w okresie Chińskiego Nowego Roku. Jednak ubezpieczyciel kredytów handlowych spodziewał się, że wzrost handlu pozostanie silny w latach 2022- 2023, z pewnymi kilkoma wyraźnymi zwycięzcami wg. regionów i sektorów. Jednakże te jakże optymistyczne prognozy pokrzyżowała rosyjska inwazja na Ukrainę.

Czytaj też: Światowy handel zmienia łańcuchy dostaw i strategie zamówień

PAP/ fot. pexels
 

swiatrolnika.info 2023