O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-02-2022

Autor: Monika Faber

Niemieccy myśliwi odstrzelili 700 tysięcy dzików, by walczyć z ASF

Niemieccy myśliwi

W sezonie 2020-2021 (od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021) niemieccy myśliwi odstrzelili 687,6 tys. dzików – podał Niemiecki Związek Łowiecki (DIV).

Według Związku jest to trzecia najwyższa liczba w ostatnim stuleciu. Strzelanie do dzików jest jednym ze środków zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF), który nadal rozprzestrzenia się w kraju. W chwili obecnej w kraju zarejestrowano już ponad 3200 zarażonych zwierząt. Według stowarzyszenia zmniejszenie liczby dzików pomaga zmniejszyć rozprzestrzenianie się ASF.

ASF w Niemczech

Według przedstawicieli stowarzyszenia najlepszy wskaźnik w polowaniach na dzika, niemieccy myśliwi osiągnęli w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, tam zastrzelono 106,8 tys. dzików, w Brandenburgii zlikwidowano 90,3 tys., aw Saksonii 37,1 tys.

Według stowarzyszenia, pośród rozprzestrzeniania się wirusa, myśliwi potrzebują więcej zachęt do strzelania do dzików. Stowarzyszenie proponuje na przykład zniesienie podatku od tresowanych psów myśliwskich.

Pierwszy zarażony ASF dzik w Niemczech został zidentyfikowany we wrześniu 2020 Mysliwi 02roku. Jak dotąd władze nie są w stanie powstrzymać rozprzestrzeniania się infekcji w kraju. W 2021 r. w Niemczech zarejestrowano 402 ogniska ASF. Wirus jest wykrywany zarówno u dzikiej fauny, jak i u świń domowych. Rozprzestrzenianie się ASF bezpośrednio wpływa na rozwój hodowli świń w kraju: liczba świń spadła do minimum w ciągu ostatnich 25 lat. Wiele krajów, w tym Chiny, zakazało importu niemieckiej wieprzowiny.

Niemieccy myśliwi i problem ASF

Naukowcy z Instytutu Friedricha Loefflera poinformowali, że całkowita liczba zgłoszonych przypadków ASF u dzików w Niemczech wzrosła do ponad 3 100.

Władze zgłaszają kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików niemal codziennie. Obecnie w Niemczech jest ponad 3 200 potwierdzonych przypadków afrykańskiego pomoru świń. Saksonia musi dostosować strefy ograniczeń po kolejnym znalezisku zarażonego dzika poza strefą ograniczeń. Ministerstwo Rolnictwa Dolnej Saksonii zakupiło 150 km materiału ogrodzeniowego ze stałą siatką wiązaną oraz inny sprzęt. Koszt inwestycji to około 1,1 mln euro.

Instytut Friedricha Loefflera (FLI) potwierdził kolejne przypadki ASF u dzików w Brandenburgii i Saksonii . Według Służby Informacji o Chorobach Zwierząt (TSIS), obecnie jest ponad 3200 przypadków.

W Saksonii znaleziono dwa dziki na południe od głównego obszaru Miśni w Laußnitzer Heide i na zachód od autostrady A13 w gminie Schönefeld. Dwa inne przypadki zostały odnotowane w gminie Bernstadt auf dem Eigen i w gminie Herrnhut, poza strefą ograniczeń. Właśnie dlatego Saksonia dostosowuje teraz obszary objęte ograniczeniami.

W międzyczasie Ministerstwo Rolnictwa Dolnej Saksonii zakupiło 150 km materiału ogrodzeniowego ze stałą siatką wiązaną. W przypadku ewentualnego kryzysu ASF chce być przygotowana na grodzenie stref restrykcji. Ponadto dostarczono materiały ogrodzeniowe takie jak 30 000 słupków, 600 elektrycznych bram ogrodzeniowych o regulowanej szerokości oraz 90 000 kotew gruntowych do kotwienia gruntu. Koszt inwestycji to około 1,1 mln euro. Niemieccy myśliwi walczą z ASF.

Czytaj również: ASF: Rosja poinformowała o 349 ogniskach wykrytych w 2021 roku

Meatinfo.ru /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023