Talk icon

Informacje

20-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją

Niemcy

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją. Między 24 stycznia a 10 maja rząd obiecał pomoc 2,35 mld euro.

Kanclerz Olaf Scholz zapewnia, że Ukraina „może polegać” na pomocy Niemiec w walce z agresją Putina. Między 24 stycznia a 10 maja rząd federalny obiecał Ukrainie pomoc w wysokości 2,35 mld euro, co w wartościach bezwzględnych stawia Niemcy na czwartym miejscu po USA, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Niemcy dopiero na 14 miejscu

Jednak porównując wielkości gospodarek, Niemcy znajdują się dopiero na 14. miejscu, wyprzedzone przez wiele mniejszych krajów – pokazują dane Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) z Kilonii, przedstawione w środę przez portal dziennika „Bild”.

Badanie „Ukraine Support Tracker” rejestruje pomoc militarną, finansową i humanitarną z 31 krajów, w tym państw UE i grupy G7. Pomocą tą mogą być zaopatrzenie medyczne, żywność, broń i sprzęt wojskowy.

„Porównując wielkość produktu krajowego brutto (PKB) widać, że nawet znacznie mniejsze kraje podejmują większe od Niemiec wysiłki, by wspomóc Ukrainę” – podkreśla „Bild”.

Do krajów tych zaliczają się Estonia (na pomoc dla Ukrainy wydała 0,8 proc. swojego PKB), Łotwa (0,72 proc. PKB) oraz bezpośredni sąsiad Ukrainy – Polska, która udzieliła pomocy o wartości 0,45 proc. własnego PKB. Na czwartym miejscu znalazły się USA – największa gospodarka świata (0,22 proc.).

Niemcy pomoc Ukraina

Na czele USA

Jeśli chodzi o pomoc w liczbach bezwzględnych, na czele znajdują się Stany Zjednoczone, które wspomogły Ukrainę pomocą o równowartości 42,95 mld euro (głównie dostawy sprzętu wojskowego). Następne w kolejności kraje, które udzieliły największej pomocy rządowej, to Wielka Brytania (4,79 mld euro), UE i KE (4,12 mld euro), Polska (2,57 mld euro) i Niemcy (2,35 mld euro).

„Rząd USA jest gotowy do zorganizowania bardzo dużych środków na wsparcie Ukrainy. Te liczby pokazują, ile dla Amerykanów znaczy stabilność Europy” – komentuje Christoph Trebesch, dyrektor ds. badań w IfW, zajmujący się badaniami Ukraine Support Tracker. „Ale niestety kraje UE od tygodni działają znacznie wolniej, nie tylko z dostawami broni, ale także ze wsparciem finansowym i humanitarnym”.

Zestawiając pomoc wojskową dla Ukrainy (dostawy broni i wyposażenia od 24 stycznia do 10 maja 2022), na pierwszym miejscu znalazły się USA z kwotą 13,9 mld euro, a na drugim Polska (1,52 mld euro). Następne są Wielka Brytania (1,34 mld euro) oraz Niemcy (0,6 mld euro).

Czytaj też: Niemcy: Rząd landu uwikłany we współpracę z rosyjskim Nord Stream 2

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023