Talk icon

Informacje

12-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Skażenie Odry! Niemcy wykryli w wodzie wysokie stężenie rtęci

wysokie stężenie rtęci

Pracownicy niemieckiego laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody z Odry wysokie stężenie rtęci.

Według Federalnej Agencji Środowiska rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Nadal nie wiadomo, czy rtęć wykryta w próbkach z Odry jest przyczyną masowej śmierci ryb. Opozycja i dziennikarze krytykują działania PiS w sprawie największej katastrofy ekologicznej w Polsce.

Wysokie stężenie rtęci w Odrze

Naukowcy z laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody z Odry wysokie stężenie rtęci. Brandenburski minister środowiska Axel Vogel w wywiadzie dla telewizji rbb skrytykował politykę informacyjną Polski.

,,Tylko od osób trzecich i z mediów wiadomo, że na dużą skalę uwalniane są rozpuszczalniki, które mogą być odpowiedzialne za śmierć ryb. Należy zauważyć, że uzgodnione sposoby zgłaszania nie były przestrzegane, a co za tym idzie, nie dysponujemy wieloma informacjami, które powinniśmy mieć" – podkreślił minister środowiska.

Również polska opozycja i dziennikarze krytykują działania PiS w sprawie największej katastrofy ekologicznej w Polsce. Porównują całą sytuację do katastrofy w Czarnobylu i ukrywania prawdziwych skutków awarii reaktora atomowego przez sowietów. Głos w sprawie zabrał lider PO Donald Tusk.

,,26 lipca było już wiadomo, że Odra jest zagrożona katastrofą ekologiczną – już wtedy setki kilogramów śniętych ryb płynęło Odrą. 3 sierpnia już była interpelacja poselska złożona przez jedną z liderek naszej partii koalicyjnej, Zielonych (Małgorzatę Tracz – PAP) (...). Dzisiaj dowiadujemy się, że pan Błaszczak wysyła tam żołnierzy, kiedy Odra już właściwie na całym biegu jest zatruta. ”Wody Polskie” błyskawicznie załatwiły problem kupna drogich samochodów. 300 samochodów sobie kupili (...), a nie wystarczył tydzień, nie wystarczyły dwa tygodnie, nie wystarczyły głosy ludzi, ani interpelacja poselska, żeby zajęli się tym, czym dzisiaj żyje cała Polska" – skrytykował rządzących Donald Tusk.

Przypomnijmy, że w czwartek przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Klimatu, a także resortów infrastruktury i obrony narodowej oraz Wód Polskich zorganizowali konferencję prasową nad Odrą w Cigacicach (lubuskie). Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zapewnił, że badania wody z Odry zostaną udostępnione w ciągu tygodnia.

wysokie stężenie rtęci

Czytaj też: Skażenie Odry! IOŚ i Wody Polskie monitorują sytuację

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023