O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-04-2022

Autor: Jacek Podgórski

Niemcy przyznają: powinniśmy byli wspierać Ukrainę militarnie dużo wcześniej

niemcy

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji ZDF stwierdził, że błędem było to, że Niemcy nie wsparł militarnie Ukrainy dużo wcześniej. 

"Z pewnością powinniśmy byli wspierać Ukrainę militarnie dużo wcześniej i nie mówię tu tylko o dniach czy tygodniach, ale o latach” – stwierdził Habeck.

Niemcy się budzą? 

Dynamika rozwoju wojny musi stać się również "dynamiką wsparcia dla Ukrainy". Niemcy już teraz intensywnie pracują nad "dostarczeniem ciężkiej broni na Ukrainę" - mówił wicekanclerz Robert Habeck w programie ZDF "Berlin direkt" w niedzielę wieczorem.

W ostatnich latach rząd niemiecki nie udzielił Ukrainie na czas wsparcia wojskowego. "To z pewnością błąd, który popełniono w przeszłości" – podkreślił wicekanclerz.
Ale tylko dlatego, że "w przeszłości nie było się wystarczająco szybkim, nie oznacza, że nie powinno się być szybkim teraz”, powiedział wicekanclerz. Tymczasem na jaw wciąż wychodzą kolejne powiązania na linii Niemcy-Rosja

Nasi sąsiedzi zamieszani w dziwne afery z Rosją w tle

Niejasności wokół spółki Nord Stream 2 AG nie przestają zaskakiwać. Na jaw wyszła kolejna eko-afera i kolejna, która ma miejsce na terytorium Niemiec. Jak wynika z ujawnionych dokumentów, między rządem Meklemburgii-Pomorza Przedniego a firmą Nord Stream 2 AG i związaną z nią fundacją na rzecz ochrony klimatu istniał szereg powiązań. Sprawą chce zająć się parlamentarna komisja śledcza – opisuje portal Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Premier Manuela Schwesig była niezwykle mocno zaangażowana w sprawy związane z uruchomieniem rosyjsko-niemieckiego gazociągu NS 2 – podkreślają politycy Zielonych w wypowiedzi dla FAZ. „Współpraca rządu w Schwerinie z rosyjskim państwowym koncernem Gazprom to coś porażającego, coś czym trzeba się nareszcie zająć” – podkreślił Omid Nouripour, lider Zielonych.

Do wszczęcia śledztwa wzywa Anton Hofreiter (Zieloni), przekonując, że „należy pilnie wyjaśnić, w jaki sposób rząd w Meklemburgii-Pomorzu Przednim stał się poplecznikiem Nord Stream 2, promującym budowę gazociągu bałtyckiego”.

Ekspert ds. zagranicznych, Norbert Roettgen (CDU), wystąpił z żądaniem dymisji premier landu. „Jeśli okoliczności opisywane ostatnio w mediach są prawdziwe, to pani Schwesig nie może pozostać na stanowisku; to kompletnie nie wchodzi w rachubę” – przekonywał Roettgen na łamach RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Hofreiter podkreślał, że dodatkowo należy zbadać kwestię „chybionej polityki Niemiec wobec Rosji”. „Z perspektywy czasu fakt, że zdecydowaliśmy się na budowę Nord Stream 2 zaledwie rok po aneksji Krymu, zgadzając się tym samym na zwiększenie naszej zależności od Rosji poprzez dostawy energii kopalnej, jest niesamowitym skandalem” – stwierdził Hofreiter, przypominając, że Zieloni od zawsze byli przeciwni NS 2. „Oceniając z dzisiejszej perspektywy, protestowaliśmy zbyt cicho” – przyznał polityk Zielonych.

Czytaj także: Niemcy: Rząd landu uwikłany we współpracę z rosyjskim Nord Stream 2

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023