Talk icon

Informacje

19-01-2022

Autor: Michał Rybka

Niemcy: Niezidentyfikowani aktywiści zniszczyli maszyny leśne

aktywiści

W lesie pod Monachium doszło do aktu dewastacji maszyn leśnych. Rzekomymi sprawcami sabotażu mieli być aktywiści działający na rzecz ochrony klimatu.

Jak donosi monachijski wydział miejski , w zeszłym tygodniu w lesie niedaleko stolicy Bawarii miały miejsce przypadki poważnego sabotażu maszyn leśnych. Nieznani jak dotąd sprawcy umyślnie uszkodzili pojazdy należące do gminnej administracji leśnej. Incydent bada policja i kieruje swe śledztwo w stronę działaczy na rzecz klimatu.

Uszkodzony sprzęt paradoksalnie działał dla dobra lasu

Podejrzenia nie są bezpodstawne, gdyż na uszkodzonych maszynach można było zauważyć takie napisy jak: „Odwalcie się!” i „W obronie lasu”. Ponadto niezidentyfikowani aktywiści musieli użyć sporej siły, ponieważ zdołali oni przebić siedem specjalnych opon leśnych z solidną stalową siatką. Sprawcy uderzali również w opony przyczepy.aktywisci2 19.01

Ale na tym dewastacje nie zakończyły się. Monachijski wydział miejski podaje, że sabotażyści podejmowali próbę spryskania układu wydechowego jednej z maszyn pianką montażową.

Szacuje się, że szkody wyrządzone przez aktywistów sięgają kilkudziesięciu tysięcy euro. Poszkodowani pracownicy leśni wysiewają z pomocą tego sprzętu ok. 100 tys. drzew rocznie. Według wydziału miejskiego celowo uszkodzone maszyny służą również do utrzymania miejskich drzewostanów i promowania aktywnego rozwoju na terenach monachijskich lasów.

Aktywiści w sporze z lokalnymi władzami

Policja wszczęła śledztwo i bada motywację polityczną w związku z protestami działaczy na rzecz klimatu. Motywem aktywistów mógł być fakt, wykarczowania innego lasu w pobliżu Monachium.

Kristina Frank, kierownik gminnej administracji leśnej i urzędnik gminy, wyjaśnia: „Ochrona klimatu to sprawa bliska mojemu sercu. Często można się spierać o właściwą drogę. Ale teraz przekroczono czerwoną linię, a mienie miejskie zostało bezpodstawnie zniszczone. Radykalizacja protestu – poprzez takie akcje czy banalizowanie przestępstw przez kilku działaczy na rzecz klimatu – bardzo niepokoi mnie i moich pracowników”. Z kolei znani już aktywiści z PETA żądają zakazu uprawiania sportów jeździeckich na Igrzyskach Olimpijskich. 

Czytaj także: Aktywiści Extinction Rebellion protestowali przeciwko kopalni Turów

źródła:agrarheute.de/fot.stadtmuenchen.de

swiatrolnika.info 2023