O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Nielegalne środki ochrony roślin to wciąż problem. Kolejna interwencja KAS

Nielegalne środki ochrony roślin

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli samochodu dostawczego wykryli nielegalne środki ochrony roślin.

Pół tony preparatu, który nie jest wymieniony w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w naszym kraju, odkryto podczas kontroli samochodu dostawczego przeprowadzonej przez funkcjonariuszy z kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej doszło w okolicach Nowej Wsi. 

Nielegalne środki ochrony roślin wykryte

Rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska poinformowała, że funkcjonariusze znaleźli w aucie kartony z 500 foliowo-aluminiowymi workami, bez jakichkolwiek oznaczeń oraz naklejki na opakowania do środków ochrony roślin w języku rosyjskim. Podkreśliła, że kierowca samochodu dostawczego nie miał żadnej dokumentacji przewozowej. 

,,Funkcjonariusze zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy o pobranie próbek towaru do badań laboratoryjnych. Instytut Ochrony Roślin po przeprowadzonym badaniu uznał, że zatrzymany towar nie może być dopuszczony do obrotu handlowego i stosowania w Polsce" – przekazała.

,,Nielegalne środki ochrony roślin to zagrożenie bezpieczeństwa konsumenta, upraw i środowiska naturalnego oraz straty dla legalnie działających producentów. Handel takimi produktami przekłada się na wielomilionowe straty Skarbu Państwa. KAS we współpracy z innymi służbami, aktywnie angażuje się w walkę z nielegalnym obrotem środkami ochrony roślin" – przypomniała.

Zobacz też: Nielegalne środki ochrony roślin problemem polskiej wsi

Nielegalne środki ochrony roślin

Rzeczniczka KAS przestrzegła również przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia. 

,,Z krajów trzecich mogą być przywożone wyłącznie środki ochrony roślin, które posiadają ważne zezwolenie Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi. Rolnikom stosującym nielegalne preparaty może grozić utrata certyfikatów oraz dopłat unijnych" – podała.

,,Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim" – dodała.

Przypominamy, że za handel nielegalnymi środkami ochrony roślin grozi do 3 lat więzienia. 

PAP/fot.KAS

swiatrolnika.info 2023