Talk icon

Informacje

21-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Nielegalna plantacja konopi zlikwidowana! Policjanci nad nią…przelecieli

Nielegalna plantacja konopi

Nielegalna plantacja konopi została odkryta pod Elblągiem przez policjantów przypadkiem. Funkcjonariusze prowadzący inną sprawę nad nią przelecieli.

W jednym z kultowych polskich filmów bohater mówi, że: „człowiek musi sobie czasem polatać”. Tym razem lecieli policyjni lotnicy z Wydziału Operacji Lotniczych Komendy Głównej Policji w Warszawie. Zadanie, jakie otrzymali było ważne i nietypowe, bo na pokładzie policyjnego śmigłowca Bell 407GXi przewozili serce do transplantacji dla 58-letniego pacjenta z przewlekłą niewydolnością tego organu.

Gdzie znajdowała się plantacja?

Lot odbywał się z Podlasia do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dziś wiemy już, że pacjent przeszedł operację, czuje się dobrze i wraca do zdrowia.

Na trasie przelotu był Elbląg. Tam właśnie zbliżając się do miasta lotnicy zauważyli dziwną uprawę umiejscowioną na polanie w środku zalesionego terenu. W drodze powrotnej mieli już więcej czasu, więc postanowili lecieć tą samą trasą i dokładniej sprawdzić wspomniany teren. Gdy byli nad obiektem zgodnie stwierdzili, że jest to nielegalna plantacja konopi indyjskich. Informacja od lotników chwilę później trafiła do policjantów kryminalnych elbląskiej komendy. Ci po przekazanych wskazaniach GPS ze śmigłowca, znaleźli teren oraz plantację z ilością 130 nasadzeń konopi indyjskich. Została ona zlikwidowana. Trwają obecnie czynności zmierzające do ustalenia, osób do których należała uprawa. Policjanci nie wykluczają zatrzymań w tej sprawie.

Przypominamy, że kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Nielegalna plantacja konopi

Nielegalna plantacja konopi w Środzie Śląskiej

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie nielegalna plantacja konopi została zlikwidowana przez funkcjonariuszy policji z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej. Policjanci zabezpieczyli ponad 302 krzewy konopi. W związku ze sprawą zatrzymano 33–letniego mężczyznę, który usłyszał zarzuty z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wobec sprawcy sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Najbliższe trzy miesiące spędzi w tymczasowym areszcie mężczyzna, który na terenie nieużytków leśnych w powiecie średzkim uprawiał konopie inne niż włókniste. Funkcjonariusze zatrzymali sprawcę na gorącym uczynku w momencie, kiedy przyszedł doglądać rośliny. Nielegalna plantacja konopi to 302 krzewy, które znajdowały się w doniczkach usytuowanych na wykarczowanych fragmentach podmokłego terenu trzcinowiska.

W wyniku dokładnego sprawdzenia miejsca zamieszkania, pojazdów oraz pomieszczeń gospodarczych należących do 33–latka kryminalni zabezpieczyli telefony komórkowe oraz laptop. Zatrzymany mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Odpowie za uprawę konopi innych niż włókniste wbrew przepisom ustawy, przy czym uprawa ta mogła dostarczyć znacznej ilości ziela konopi innej niż włókniste, tj. blisko 7 kilogramów marihuany.

Czytaj również: Nielegalna plantacja konopi w gospodarstwie 86-letniego mężczyzny

Warminsko-mazurska.policja.gov.pl /fot.GOV

swiatrolnika.info 2023