Talk icon

Informacje

23-06-2021

Autor: Monika Faber

Niedźwiedzie atakują ludzi, a Greenpeace staje po ich stronie!

Greenpeace

W miniony weekend dwie osoby doznały poważnych obrażeń w wyniku zaatakowania przez dzikie niedźwiedzie brunatne w transylwańskiej prowincji Harghita w środkowej Rumunii. Ekoaktywiści z Greenpeace opowiadają się za ograniczeniem ludzkiej ingerencji w środowisko, aby populacje niedźwiedzi same się regulowały.

Greenpeace nie widzi problemu w atakach niedźwiedzi na ludzi

Rumuńska Żandarmeria została zmuszona w ten sam weekend do 18-tu akcji odstraszania niedźwiedzi, które zbliżały się do miast i obszarów zamieszkałych.

Interwencje te miały miejsce po tym, jak mieszkańcy potępili obecność niedźwiedzi na obrzeżach pensjonatów, domów prywatnych lub na ulicach ich miast.

Sytuacja jest bardzo poważna, w grę wchodzi życie ludzi

– powiedział w oświadczeniu przewodniczący rady prowincji Harghita, Borboly Csaba.

Czytaj też: Greenpeace – policja była gotowa zastrzelić aktywistę, który zakłócił mecz!

Greenpeace jak zawsze staje po stronie zwierząt, nie patrząc na niebezpieczeństwo jakie stwarzają one dla ludzi

Jako rozwiązanie tego problemu, władze dotkniętych regionów zobowiązały się do przywrócenia limitów polowań rekreacyjnych, które pozwolą na zrównoważenie populacji tych zwierząt i przyniosą dochód lokalnym społecznościom.

Organizacje ekologiczne, takie jak WWF czy Greenpeace, sprzeciwiają się temu środkowi i opowiadają się za ograniczeniem ludzkiej ingerencji w środowisko, aby populacje niedźwiedzi same się regulowały i nie musiały szukać pożywienia na obszarach zamieszkanych przez ludzi.

W obliczu dotkliwości kryzysu w niektórych rejonach minister środowiska Barna Tanczos oświadczył dziś, że jego rząd przygotowuje ustawę, która pozwoli wyspecjalizowanemu personelowi na poświęcenie lub przynajmniej odrętwienie i zwrócenie niebezpiecznych niedźwiedzi do lasu w jej obrębie w ciągu 24 godzin.

Ekoaktywiści odpowiedzieli stanowczym protestem sugerując, że minister chce zezwolić na dobrowolny odstrzał dzikich zwierząt – w tym niedźwiedzi.

swissinfo.ch/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023