Talk icon

Informacje

09-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Niedźwiedź polarny zaatakował turystkę. Trafiła do szpitala

niedźwiedź polarny

Niedźwiedź polarny zaatakował francuską turystkę na kempingu w pobliżu osady Longyearbyen w rejonie archipelagu Svalbard.

W poniedziałek doszło do ataku niedźwiedzia polarnego w rejonie archipelagu Svalbard. Niedźwiedź zaatakował turystkę z Francji, która była uczestniczką 25-osobowej wycieczki. Zwierzę zostało przepłoszone za pomocą strzałów, jednak ze względu na odniesione rany konieczne było jego uśpienie. 

Niedźwiedź polarny zaatakował turystkę

W poniedziałek w rejonie archipelagu Svalbard niedźwiedź polarny zaatakował turystkę z Francji. Jak podają lokalne media, turystka była uczestniczką 25-osobowej wycieczki, która nocowała na kempingu na płaskowyżu Sveasletta, po drugiej stronie fiordu, nad którym zlokalizowana jest osada. Niedźwiedź zaatakował kobietę, ale został przepłoszone za pomocą strzałów z broni palnej (na Svalbardzie muszą posiadać ją wszyscy, którzy chcą przebywać poza terenem osady). Zwierzę zostało przepłoszone za pomocą strzałów, jednak ze względu na odniesione rany konieczne było jego uśpienie. 

Kobieta trafiła śmigłowcem do szpitala w Longyearbyen. Tamtejsza policja donosi, że turystka odniosła niegroźnych obrażeń ręki. 

Ataki niedźwiedzi polarnych na Svalbardzie zdarzają się sporadycznie, ale czasami dochodzi do takich wypadków.

niedźwiedź polarny atak

Niedźwiedzie na Svalbardzie

Na Svalbardzie żyje ok. 1000 niedźwiedzi polarnych. Od 1973 r. są one objęte ochroną gatunkową. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat co najmniej pięć osób zostało zabitych przez te zwierzęta na Svalbardzie. Ostatni raz zdarzyło się to w 2020 roku, kiedy to zginął 38-letni Holender, zaatakowany we własnym namiocie. W 2015 roku niedźwiedź polarny wywlókł czeskiego turystę z namiotu i rozerwał pazurami jego plecy, zanim został przepędzony przez strzały. Niedźwiedź został później znaleziony i uśpiony.

Sprawdź też: Niedźwiedź pożarł alpinistę! To już drugi taki atak w tym miejscu!

tvn.24.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023