Talk icon

Informacje

21-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Niedobór jajek w Ameryce. Sklepy zaczęły racjonowanie

Niedobór jajek

W Stanach Zjednoczonych występuje niedobór jajek. W niektórych amerykańskich sklepach widać nawet puste półki.

Problem dotyczy zwłaszcza najtańszych jajek, a sklepy zaczęły je racjonować. Jednocześnie gwałtownie rosną ceny pozostałych produktów. Powodem braków i problemów na rynku drobiu jest przede wszystkim ptasia grypa.

Niedobory jajek w USA

W wyniku ptasiej grypy i problemów w branży drobiarskiej, w USA występują obecnie niedobory jajek. „New York Times” powiązał kłopoty z podażą również z rosnącymi kosztami paliwa, pasz i opakowań.

„Podstawowy artykuł spożywczy, który przez dziesięciolecia był stosunkowo tani i niezawodny, teraz stał się towarem trudno dostępnym, a nawet luksusowym” – oceniła gazeta.

Jak alarmuje gazeta, ceny jajek w niektórych stanach gwałtownie wzrosły. W niektórych sklepach półki z jajkami są puste.

„To, co pozostało, to droższe opcje, takie jak jajka ekologiczne za ponad 7 dolarów z karton. Nawet wtedy klienci byli ograniczeni do zakupu dwóch kartonów z powodu ogólnokrajowego niedoboru jajek" – podał nowojorski dziennik.

Zobacz też: MRiRW ostrzega: Ptasia grypa wciąż zagraża polskim hodowcom

Niedobór jajek

Według amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa od czasu wykrycia w lutym minionego roku ogniska ptasiej grypy ponad 57 mln ptaków zostało nią dotkniętych. 

„Zakażone lub narażone na zakażenie stada są wybijane, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, co spowodowało w USA wyeliminowanie ponad 44 mln kur niosek od czasu wybuchu epidemii” – wyjaśnił resort.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023