O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Niecierpek pospolity dawniej służył do farbowania włosów na żółto

niecierpek pospolity

Niecierpek pospolity to przybysz z Azji. Można wykorzystywać go do farbowania wełny na żółto, ale i również nadaje się do spożycia na surowo.

Niecierpek należy do roślin z rodziny niecierpkowatych. Jest przybyszem z Azji. W Europie można go spotkać niemal wszędzie, w Polsce natomiast rośnie w lasach w miejscach wilgotnych. Roślinę dawniej wykorzystywano do farbowania włosów i wełny na żółto. Z chęcią był też spożywany na surowo.

Siedlisko rośliny 

Niecierpek pospolity porasta głównie miejsca w wilgotnych lasach liściastych oraz iglastych. Preferuje gleby wilgotne i mokre, bogate w próchnicę i napowietrzone. Możemy go spotkać również blisko wód gruntowych lub nad jeziorami. Na poszczególnych stanowiskach pojawia się w bardzo zmiennej w różnych latach liczebności, przy czym często tworzy niemal jednogatunkowe płaty. Zagęszczenie roślin bywa bardzo zmienne – od pojedynczych roślin do 200 lub nawet blisko tysiąca na 1m2 w przypadku młodych siewek. Na kontynencie europejskim brak go na południowych i północnych krańcach, bardzo rzadko występuję na Półwyspie Iberyjskim i w południowej Francji. W Polsce możemy go spotkać niemal wszędzie. Rzadziej jednak tam, gdzie brakuje siedlisk np. w Borach Tucholskich. Niecierpek pospolity rzadko jest też spotykany w wyższych położeniach górskich. 

Jeśli chodzi o uprawę, to niecierpek pospolity rozmnaża się tylko przez nasiona. Roślina wymaga wilgotnego podłoża i regularnego podlewania. Niecierpka należy zbierać na koniec lata, ale trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ przy lekkim nawet dotknięciu dojrzałe torebki gwałtownie rozrzucają nasiona.

niecierpek pospolity kwiat

Niecierpek pospolity ma wiele zastosowań

Liście niecierpka pospolitego są chętnie zgryzane przez bydło i zwierzynę płową. Ponadto niecierpek pospolity był dawniej wykorzystywany w lecznictwie ludowym przy dolegliwościach pęcherza moczowego lub kamicy nerkowej. Niecierpek może być wykorzystywany jako roślina jadalna. Szczególnie nasiona mają przyjemny orzechowy smak i mogą być spożywane surowe. Barwnik niecierpka był kiedyś również wykorzystywany do farbowania włosów lub wełny na czerwono lub żółto. 

Przeczytaj również: Lewkonia przeżywa renesans – porady dotyczące uprawy

pl.wikipedia.org/fot.pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023