Talk icon

Informacje

24-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Niebieskie banany jawajskie stają się coraz bardziej popularne!

Niebieskie banany

Banany są popularne na całym świecie ze względu na to, że są niezwykle pożywne. Jednak w dzisiejszych czasach na popularności szczególnie zyskują niebieskie banany.

Niebieskie banany smakują jak lody waniliowe

Z bananami mamy do czynienia od dzieciństwa. Słodki i bogaty w skrobię owoc dostępny przez cały rok, banan, zajmuje niezmienną pozycję w naszym koszyku owoców. W rzeczywistości spożywamy banany zarówno w postaci surowej, jak i dojrzałej. Podczas gdy kolor skórki banana jest zielony w stanie surowym, zmienia się na żółty w miarę dojrzewania. Ale czy kiedykolwiek słyszałeś o niebieskich bananach? Tak, dobrze przeczytałeś.

Niebieskie banany są hybrydą bananów z nasionami – Musa balbisiana i Musa acuminata.

Według doniesień niebieskie banany jawajskie mają niebieskawy odcień i kremową konsystencję. Ale to nie tylko ich wyjątkowy kolor i konsystencja sprawia, że są takie wyjątkowe, te banany najwyraźniej smakują jak lody waniliowe.

Jak to się stało, że nikt nigdy nie powiedział mi, żebym sadził niebieskie banany Java? Niesamowite, że smakują jak lody

– napisał Tham Khai Meng na Twitterze

Udostępnił również zdjęcia banana, który wygląda niesamowicie. Mówi się, że jest uprawiany głównie w Azji Południowo-Wschodniej, jest bardzo popularny na Hawajach i nazywany jest „bananem lodowym”.

Czytaj też: Sezon jabłkowy 2021 już blisko – co czeka sadowników i jak się przygotować?

Niebieskie banany są odporne na mróz i wiatr

Niebieskie banany Java mogą osiągać wysokośćNiebieskie banany 02 od 4,5 do 6 metrów (15–20 stóp). Są odporne na zimno i, podobnie jak wysokie banany z Grupy ABB , są odporne na wiatr ze względu na ich mocne pseudodygi i system korzeniowy. Idealna temperatura dla ich wzrostu to 40 stopni Celsjusza. Liście są srebrzystozielone.

Pęczki owoców są małe, mają od siedmiu do dziewięciu rąk. Owoce mają od 18 do 23 cm długości i gdy są niedojrzałe, wykazują charakterystyczny srebrzystobłękitny kolor. Dojrzały owoc staje się bladożółty, z białym kremowym miąższem. Kwitną około 15 do 24 miesięcy po posadzeniu i można je zbierać po 115 do 150 dniach.

Niebieskie banany Java można jeść na świeżo lub po ugotowaniu. Są one znane ze swojej pachnące smaku, który ma waniliowy jak kremem smak. Owoce dobrze komponują się z lodami.

Są również popularne jako rośliny ozdobne i cieniujące ze względu na ich niezwykłe niebieskie zabarwienie, duże rozmiary i tolerancję na klimat umiarkowany.

agrimaroc.ma/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023