O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-05-2024

Autor: Świat Rolnika

Nie będzie mowy o likwidacji hodowli - S. Krajewski (PSL)

krajewski wywiad

Zmiany w Zielonym Ładzie, negocjacje z Ukrainą, odszkodowania dla sadowników i kontrowersje wokół zakazu hodowli zwierząt futerkowych - m.in. te tematy zostały poruszone w wywiadzie z wiceministrem rolnictwa, Stefanem Krajewskim dla Instytutu Gospodarki Rolnej.

Zmiany w Zielonym Ładzie
Zmiany w Zielonym Ładzie, które zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską, obejmują między innymi kwestie ugorowania i płodozmianu. Wiceminister Krajewski zaznacza, że choć całkowite wyrzucenie Zielonego Ładu do kosza jest niemożliwe ze względu na konieczność zgody wszystkich krajów członkowskich, to wprowadzenie racjonalnych zmian jest kluczowe. "Ostatniego słowa nie powiedzieliśmy w sprawie Zielonego Ładu. Będziemy chcieli kolejne rzeczy zmieniać już pewnie w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego," stwierdził Krajewski. Minister podkreślił, również znaczenie ziemi rolnej, zwłaszcza w regionach takich jak województwo podlaskie czy warmińsko-mazurskie, gdzie istnieje duży głód ziemi. Zaznacza, że wyłączanie ziemi z produkcji jest nieracjonalne, zwłaszcza przy wysokich kosztach dzierżawy.

Negocjacje z Ukrainą
Kwestia negocjacji z Ukrainą jest obecnie wrażliwa z powodu zarzutów korupcyjnych wobec tamtejszego ministra rolnictwa. Krajewski jednak zaznacza, że negocjacje nie zostały zerwane, choć mogą być spowolnione. "To nie tylko pan minister Solski, ale przecież są inni ministrowie, wiceministrowie, z którymi trzeba rozmawiać," powiedział wiceminister Krajewski. Podkreśla, że pomoc dla Ukrainy nie może odbywać się kosztem polskich rolników i przedsiębiorców.

Odszkodowania dla Sadowników
Przymrozki, które dotknęły Polskę w ostatnich tygodniach, zniszczyły wiele zbiorów sadowników. Ministerstwo rolnictwa pracuje nad oszacowaniem strat i przygotowaniem odpowiednich rozwiązań. "Musimy poznać, ten rozmiar szkód i przygotować odpowiednie rozwiązania," mówi Krajewski. Wspomina również o konieczności dostępności ubezpieczeń dla rolników i sadowników oraz systemowych rozwiązaniach, które pomogą im zabezpieczyć swoje uprawy.

Zmiany w Przepisach dotyczących Transportu Zwierząt
Planowane zmiany przepisów unijnych w zakresie transportu zwierząt mają na celu skrócenie łańcucha dostaw i poprawę dobrostanu zwierząt. "To jedno, ale też te zwierzęta nie muszą czasem jeździć z krańca Europy w drugi koniec," zauważa Krajewski. Minister podkreśla, że głos w tej sprawie powinni mieć eksperci i osoby bezpośrednio związane z rolnictwem.

Zakaz Hodowli Zwierząt Futerkowych
Posłanka Małgorzata Tracz z Zielonych zapowiedziała złożenie projektu ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra w Polsce. Wiceminister Krajewski wyraził nadzieję, że wszelkie zmiany w przepisach będą zdroworozsądkowe i skonsultowane z branżą. "Nie będzie mowy o zakazie, likwidacji, bez wysłuchania środowiska, którego to dotyka," mówi. Podkreśla również znaczenie dobrostanu zwierząt niezależnie od ich przeznaczenia.

Dyrektywa Unijna IED
Nowa dyrektywa unijna IED zrównuje gospodarstwa z 350 jednostkami inwentarza pod względem emisji zanieczyszczeń z kopalniami i fabrykami baterii. Wiceminister Krajewski zaznacza, że takie porównania są nieodpowiednie. "Za mało uwagi zwracamy na przemysł ciężki, na takie właśnie przedsiębiorstwa, które dużo złego dla klimatu i środowiska robią," mówi. Podkreśla, że rolnictwo jest kluczowe dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, Europy i świata.

Protesty Rolników
Poruszono również temat zapowiadanego na 4 czerwca w Brukseli protestu europejskich rolników. Wiceminister Krajewski wyraził wsparcie dla rolników walczących o swoją przyszłość, jednocześnie krytykując polityczne manipulacje na protestach. "Zawsze będę po stronie rolników aktywnych, tych, którzy walczą o swoją przyszłość," podkreśla Krajewski.

swiatrolnika.info 2023