Talk icon

Informacje

06-08-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Neonikotynoidy – przez zakaz ich stosowania mszyce zniszczyły 30 proc. francuskich buraków cukrowych!

Neonikotynoidy

Mszyce zniszczyły przynajmniej 30 proc. francuskich buraków cukrowych. Właściciele upraw wzywają do jak najszybszego pozwolenia na użycie zakazanych zapraw neonikotynoidowych, które są jedynym środkiem zwalczania plagi. Neonikotynoidy są zakazane od 2018 roku. Rolnicy domagają się przywrócenia możliwości ich stosowania.

Neonikotyoidy nie pomogą w walce z żółtaczką buraków

Buraki chorują na żółtaczkę wirusową roznoszoną przez mszyce, która powoduje rozjaśnienie nerwów na liściach buraka, a następnie chlorozę i kruchość liścia.
Zakaz stosowania, który obejmuje neonikotynoidy w Unii Europejskiej spowodował, że w wielu rejonach Europy Zachodniej buraki cukrowe już we wczesnych fazach rozwojowych są narażone na porażenie żółtaczką wirusową.

Aby uchronić przyszłoroczne zbiory, właściciele upraw wzywają do jak najszybszego pozwolenia na użycie zakazanych od 2018 r. zapraw neonikotynowych, które są jedynym środkiem zwalczania plagi.

Te środki owadobójcze zostały zakazane po to, by chronić pszczoły, które masowo padały ich ofiarą.

Marie-Sophie Lesne, wiceprzewodnicząca regionu Haute-de-France (północ) ds. rolnictwa, cytowana w czwartek przez ekonomiczny dziennik „Les Echos”, powiedziała, że „sytuacja jest dramatyczna”. Leżący na północy region zapewnia 50 proc. francuskiej produkcji buraka cukrowego.neonikotynoidy mszyce

Neonikotynoidy przedmiotem apelu rolników

Sytuacja od dwóch lat już była trudna z powodu zniesienia kwot europejskich, co spowodowało spadek kursu z 35-38 euro za tonę do 22-23 – sprecyzowała.
Z petycją do władz francuskich o zezwolenie na użycie neonikotynoid zwróciły się wspólnie regiony produkcyjne i konfederacja plantatorów buraka. Jak informują, już 14 krajów UE uchyliło czasowo zakaz.

Przedstawiciele branży zwracają uwagę, że kryzys sanitarny spowodował w niektórych regionach zakażenie nawet 80 proc. upraw. Wobec braku przystosowanych środków do walki ze szkodnikiem, jak i bardzo ostrej konkurencji, wielu plantatorów może porzucić buraki na rzecz innych upraw – ostrzegają. Gdyby neonikotynoidy wróciły, sytuacja mogłaby się zmienić.

Według Technicznego Instytutu Buraka Cukrowego (ITB) we Francji uprawy tej rośliny okopowej dostarczają surowca 18 cukrowniom i w sposób bezpośredni lub pośredni dają zatrudnienie 45 tys. pracowników.

„Chcemy przyzwolenia na stosowanie neonikotynoid do czasu, gdy naukowcy znajdą inne rozwiązanie” – powiedział w wywiadzie dla regionalnego dziennika „L’Union” prezes związku plantatorów buraków cukrowych departamentu Aisne (północ Francji) Guillame Gandon. Jak twierdzi, „nie ma niebezpieczeństwa dla pszczół, bo buraki nie kwitną”. „Chcemy mieć takie same warunki, jak plantatorzy w innych krajach UE” – podkreślił.

Czytaj także: ASF w Polsce – aż 11 nowych ognisk wirusa! Horror dla hodowców!

PAP/jac/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2022