Talk icon

Informacje

09-02-2022

Autor: Świat Rolnika

Nawałnice i powodzie w Brazylii po katastrofalnej suszy

Nawałnice

Po katastrofalnej suszy w ubiegłym roku, najgorszej od ponad 90 lat, Brazylię nawiedziły gwałtowne nawałnice i ulewy, które spowodowały powodzie.

Zginęło w nich blisko 100 osób, a ponad 150 tysięcy ewakuowano. "Ekstremalne anomalie pogodowe związane m.in. z oddziaływaniem zjawiska La Nina, wśród nich niezwykle intensywne nawałnice, nastąpiły bezpośrednio po tym jak Brazylia przeżyła suszę, jedną z najgorszych w ciągu ostatnich dziesięcioleci" – stwierdził w komunikacie Brazylijski Krajowy Instytut Meteorologii. Susze powtarzają się w Brazylii coraz częściej. W tej sytuacji rząd brazylijski był zmuszony podwyższyć opłaty za energię, aby uniknąć jej racjonowania. Prezydent Jair Bolsonaro apelował do rodaków o oszczędzanie wody i energii elektrycznej.

Nawałnice i powodzie nawiedziły Brazylię

Pod koniec ubiegłego roku i na początku bieżącego w brazylijskich stanach Bahia, Minas Gerais i Sao Paulo, na wschodzie kraju, w których mieszkają 83 miliony z 214 milionów Brazylijczyków, nastąpiły na skutek ulew powodzie, a także obsunięcia gruntu i lawiny błotne.

Brazylijski Krajowy Instytut Meteorologii (INMET) stwierdza w najnowszym komunikacie: "Ekstremalne anomalie pogodowe związane m.in. z oddziaływaniem zjawiska La Nina, wśród nich niezwykle intensywne nawałnice, nastąpiły bezpośrednio po tym jak Brazylia przeżyła suszę, jedną z najgorszych w ciągu ostatnich dziesięcioleci".

Susze powtarzają się w Brazylii coraz częściej. Eksperci w kolejnych swych raportach uważają, że ma to bezpośredni związek z wylesianiem Amazonii, które postępuje w ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej intensywnie.

Rząd podwyższa opłaty za energię, by uniknąć jej racjonowania

INMET podkreśla w swym najnowszym komunikacie, iż administracja rządowa nie uwzględnia w sposób wystarczający w swej polityce tego, że 70 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w Brazylii pochodzi z elektrowni wodnych usytuowanych w południowo-wschodniej i środkowo-wschodniej części kraju. "Tymczasem – czytamy w komunikacie – poziom wody w zbiornikach jest obecnie najniższy od 2001 roku.”

W tej sytuacji rząd brazylijski był zmuszony podwyższyć opłaty za energię, aby uniknąć jej racjonowania. Prezydent Jair Bolsonaro apelował do rodaków o oszczędzanie wody i energii elektrycznej.

Wskutek niezwykle dotkliwych anomalii pogodowych w tej części Ameryki Południowej poważnie ucierpiała także Argentyna i – częściowo – Paragwaj. W Argentynie, podobnie jak w Brazylii – odnotowano największą suszę od przeszło 90 lat.

Poziom wody w rzece Parana przepływającej przez Brazylię i pięć stanów Argentyny jest obecnie najniższy od 1930 roku. Przerwy w dostawach prądu zagrażają jednej z najważniejszych gałęzi argentyńskiej gospodarki: eksportowi mięsa i produktów rolnych.

Czytaj też: Nawałnice spustoszyły Lubelszczyznę. Rolnicy szacują straty

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023