O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Nawadnianie pietruszki – jak odpowiednio nawadniać to warzywo?

Nawadnianie pietruszki

Niedobór opadów i niedostateczna wilgotność gleby zwłaszcza w fazie intensywnego wzrostu roślin powoduje obniżenie plonu pietrzuszki i pogorszenie jakości wskutek rozwidlania się korzeni. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie pietruszki i stosowanie odpowiednich systemów.

Nawadnianie pietruszki w okresach krytycznych

Jeśli chodzi o nawadnianie pietruszki, to największe potrzeby wodne tej rośliny występują w fazie intensywnego przyrostu korzeni, co ma miejsce w miesiącach sierpień - wrzesień. W uprawie pietruszki niedobór wody w okresie kiełkowania i wschodów jest szczególnie niebezpieczny. Susza w tym okresie powoduje opóźnienie i nierównomierność wschodów, co może odbijać się na wysokości i jakości plonu.

Pietruszka, podobnie jak marchew, zaliczana jest do warzyw o mniejszych wymaganiach wodnych ze względu na dobrze rozwinięty system korzeniowy. Dla uzyskania wysokiego plonu dobrej jakości, należy jednak stosować nawadnianie zwłaszcza na glebach o małej pojemności wodnej. Wymagania wodne pietruszki w okresie wegetacji wynoszą około 400 mm, natomiast średnia sezonowa norma nawadniania wynosi około 100 mm.

Pierwsze nawadnianie pietruszki może być konieczne wiosną, jeśli w glebie nie został zgromadzony dostateczny zapas wody. W przypadku niedoborów wody w glebie należy zastosować deszczownie przedsiewne w dawce 10-15mm. Deszczowanie po siewie może powodować pogorszenie wschodów lub nierównomierne wschody roślin z uwagi na zaskorupianie się wierzchniej warstwy gleby.

Mięso mocno podrożeje! UE chce podnieść VAT na produkty mięsne!

Nawadnianie pietruszki w okresie wegetacji

W okresie wegetacji nawadnianie pietruszki powinno sięNawadnianie pietruszki stosować w fazie intensywnego przyrostu korzeni tj. w miesiącach: lipiec, sierpień, wrzesień. Nawadnianie w okresie bezdeszczowej po-gody należy rozpoczynać, gdy wilgotność gleby spadnie do 60-65% ppw lub przy potencjale wodnym gleby -60 kPa. Jednorazowe dawki wody wynoszą 25-35mm.

Do nawadniania pietruszki polecane jest nawadnianie za pomocą deszczowni. Nawadnianie powinno się prowadzić w godzinach porannych, aby rośliny mogły obeschnąć przed nocą, gdyż zbyt wysoka wilgotność może powodować ryzyko porażenia roślin przez mączniaka prawdziwego.

W uprawie jest rozpowszechniona pietruszka zwyczajna, przyprawowa dwuletnia roślina warzywna pochodząca z basenu M. Śródziemnego. Jej korzenie i liście zawierają olejek eteryczny o swoistym smaku, zapachu i właściwościach leczniczych. Rozróżnia się 2 podgatunki: pietruszkę korzeniową, o mięsistym, białawym korzeniu spichrzowym i pietruszkę naciową, wykształcającą dużą rozetę liści i cienki rozwidlony korzeń.

cdr.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023