Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Naukowcy: Niedobór snu sprawia, że niechętnie pomagamy innym

Niedobór snu

Jak wynika z badań opublikowanych przez naukowców w piśmie „PLOS Biology”, niedobór snu przekłada się na mniejszą empatię i hojność, a większą izolację społeczną.

Jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, wystarczająca ilość snu pozwala nie tylko zmniejszyć ryzyko wielu problemów zdrowia fizycznego, ale także ma istotne znaczenie dla zachowań altruistycznych i empatii budującej więzi społeczne.

Niedobór snu wpływa na empatię

Do pierwszego etapu badań Amerykanie rekrutowali 24 zdrowych ochotników, u których wykonano rezonans magnetyczny mózgu po ośmiu godzinach snu oraz po bezsennej nocy. Okazało się, że obszary mózgu związane z empatią były mniej aktywne przez niedobór snu.

Podczas drugiego etapu obserwowano długość i jakość snu ponad 100 osób przez 3-4 noce, a następnie sprawdzano ich chęć do pomocy innym (np. przytrzymanie zamykających się drzwi windy czy pomoc nieznajomemu, który miał wypadek na ulicy). Osoby, które gorzej spały były mniej skłonne do pomocy innym następnego dnia.

Ostatni etap badań polegał na analizie bazy danych dotyczących przekazywania pieniędzy na cele charytatywne w różnych stanach USA w latach 2001-2016. Badacze zaobserwowali, że przejście na czas letni, gdy śpi się o godzinę krócej, przekładało się na 10 procentowy spadek darowizn. Zależności takiej nie zaobserwowano z kolei w częściach USA, gdzie zegary nie są przestawiane.

„Nawet tak niewielka zmiana ma bardzo mierzalne przełożenie na naszą hojność, a co za tym idzie na to, jak funkcjonujemy w społeczeństwie” – mówi autor analizy Matthew Walker.

Poprzednie badania tego samego zespołu naukowców wskazywały, że niedobór snu związany jest także z większym wycofaniem społecznym i poczuciem samotności.

„Ponad połowa mieszkańców krajów rozwiniętych przyznaje, że w ciągu tygodnia roboczego nie dostarcza sobie wystarczającej ilości snu. Należy bez wstydu pożegnać się z przekonaniem, że sen nie jest potrzebny lub stanowi stratę czasu. Przeciwnie, jest on najlepszą formą życzliwości, jaką możemy podarować sobie i otaczającym nas ludziom” – komentuje Eti Ben Simon, współautorka badań.

niedobór snu

Czytaj też: Sen zimowy, a może zapasy? Różne strategie przetrwania zimy

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2022