Talk icon

Informacje

13-09-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Nasiona kolendry i ich prozdrowotne wartości odżywcze

Nasiona kolendry

Kolendra znana jest z tego, że dodawana do potraw zapewnia im wyjątkowy smak i aromat. Okazuje się, że nasiona kolendry mają korzystny wpływ na zdrowie.

Powszechnie stosowana w kuchni kolendra jest bogata w antyoksydanty, błonnik pokarmowy oraz kwas askorbinowy, zwany potocznie witaminą C. Zawiera też wiele pierwiastków niezbędnych człowiekowi, jak chociażby żelazo, wapń, magnez, cynk, miedź czy potas oraz witaminę B.

Suplementacja kolendrą korzystna dla jelit, serca i nie tylko

Nasiona kolendry mogą być pomocne dla osób zmagających się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Normalizują one bowiem gospodarkę lipidową, zmniejszając stężenie LDL, potocznie zwanego ,,złym cholesterolem”. Dzięki temu przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka miażdżycy i chorób sercowo- naczyniowych.

Ze stosowania kolendry korzyści mogą odnieść osoby z zespołem jelita drażliwego i podobnymi problemami żołądkowo- jelitowymi. Nasiona te dzięki swoim właściwościom miorelaksacyjnym, rozluźniają mięśniówkę jelit i mogą przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych. Zawarty w przyprawie błonnik zapobiega ponadto zaparciom. Kolendra pobudza również wydzielanie soków trawiennych.

Nasiona kolendry powinny zagościć na stałe w diecie cukrzyków. Udowodniono bowiem, że substancje w nich obecne zwiększają wydzielanie insuliny, obniżając tym samym poziom glukozy we krwi, patologicznie zwiększony u diabetyków.

W sezonie jesienno- zimowym dodawanie kolendry do potraw może mieć pozytywny wpływ na naszą odporność. Dzięki zawartemu w niej kwasowi askorbinowemu układ immunologiczny pracuje wydajniej, chroniąc nas przed infekcjami.

Nasiona kolendry

Nasiona kolendry pożądane przez kobiety

Kobiety, którym dokuczają bolesne i obfite krwawienia miesięczne, powinny w szczególny sposób zaprzyjaźnić się z kolendrą. Popularna przyprawa zawiera bowiem substancje regulujące cykl miesięczny poprzez wpływ na wydzielanie hormonów. Nasiona kolendry normalizują pracę gruczołów dokrewnych, dlatego mogą pomóc również w przypadku nieregularnych miesiączek, na które skarży się wiele przedstawicielek płci żeńskiej.

Nasiona kolendry niosą również pomoc paniom borykającym się z wypadającymi włosami. Wykazano, ze wzmacniają one cebulki włosów i stymulują porost nowych. Poprawiają tym samym kondycję włosów, sprawiając, że stają się one mocniejsze i mniej podatne na wypadanie.

Czytaj również:Czosnek niedźwiedzi oraz jego wyjątkowe właściwości prozdrowotne

 Go4taste/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023