O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Narodowy Holding Spożywczy coraz bliżej? Sejm uchwalił ustawę

Narodowy Holding Spożywczy

Narodowy Holding Spożywczy jest coraz bliżej. Sejm uchwalił w środę ustawę dot. przejęcia spółek rolnych przez resort aktywów państwowych.

Nowe przepisy mają ułatwić budowę holdingu spożywczego. Głosowało 437 posłów, 266 opowiedziało się za ustawą, 54 było przeciwnych, a 118 osób wstrzymało się od głosu. Podczas prac sejmowych, posłowie nie wnieśli poprawek do projektu.

Zakończone prace w Sejmie

Był to poselski (PiS) projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Jego celem jest umożliwienie przekazanie spółek rolnych pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych z Ministerstwa Rolnictwa. Chodzi o utworzenie państwowego holdingu spożywczego, nad czym pracuje resort aktywów.

Obecnie w imieniu resortu rolnictwa nadzór nad spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W gestii KOWR jest 38 spółek.narodowy holding spozywczy lipiec

Ta ustawa jest bardzo ważną ustawą, jest bardzo dużym krokiem, milowym krokiem, w tworzeniu holdingu. Holdingu, który jest oczekiwany przez rolników, holdingu, który ma pomóc w całym łańcuchu spożywczym, holdingu, który ma być akumulatorem, jeżeli chodzi o ceny. Bo wiemy o tym, że bardzo często w tej chwili przez to, że przetwórstwo, jak również pośrednictwo w Polsce jest przede wszystkim w rękach wielkich koncernów prywatnych, przede wszystkim koncernów zagranicznych.


– mówił podczas II czytania projektu poseł sprawozdawca Robert Telus.

Narodowy Holding Spożywczy zbudowany na bazie wielu spółek

Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.

W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.

Utworzenie polskiego holdingu spożywczego PiS zapowiedział już w 2015 r. Henryk Kowalczyk, po objęciu stanowiska ministra, powiedział, iż "chciałby, żeby ten holding powstał w pół roku".

Czytaj również: Ekspert: Narodowy Holding Spożywczy będzie silnym graczem na rynkach

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023