Talk icon

Informacje

01-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Największy kombajn na świecie – zaskakująca marka na czele zestawienia

Największy kombajn na świecie

Kombajny to królowie techniki zbioru. Niektóre z nich osiągają niebotyczne rozmiary. Jaki jest zatem największy kombajn na świecie?

Największe kombajny zbożowe na świecie pochodzą nie tylko od wiodących producentów maszyn rolniczych New Holland, Case IH, John Deere, Fendt, Massey Ferguson i Claas. Przebijają się one specyfikacjami technicznymi. Są też jednak mało znane marki, które odgrywają większą rolę w innych krajach lub na świecie.

Pojemność zbiornika ziarna najważniejszym parametrem

Największy kombajn na świecie opiera się na pojemności zbiornika ziarna, a nie na mocy silnika. Dla inżynierów wyzwaniem jest umieszczenie na kombajnie zbożowym do 20 m³ i więcej. Maszyna nie może być przy tym znacząco szersza. W poniższym artykule prezentujemy czołową dziesiątkę największych kombajnów. Każdy producent jest reprezentowany przez model.

Na 10 miejscu uplasował się fiński kombajn zbożowy Sampo– Rosenlew. Do serii Comia należą największe kombajny zbożowe fińskiego producenta maszyn rolniczych Sampo-Rosenlew. Podobnie jak niektóre kombajny Claas, Comia 24 współpracuje z hybrydowym systemem omłotu i łączy bęben młócący z dwoma rotorami. 6-cylindrowy silnik AGCO Power dostarcza 300 KM. Sampo Rosenlew zbudował kombajny serii W dla firmy John Deere w latach 2012–2019.

9. miejsce zajmuje C9306, czyli największy kombajn zbożowy Deutz–Fahr w asortymencie. Deutz-Fahr buduje tylko wytrząsacze, a nie kombajny z obrotowym systemem omłotu. 5–walker C9306 zużywa 381 KM zapewnianych przez silnik Mercedes-Benz. Zbiornik na ziarno ma pojemność 10 500 l. Deutz–Fahr C9306 jest dostępny jako maszyna kołowa i, w razie potrzeby, z bieżniami.

Ósmą pozycję zajmuje Torum 785 – największy model rosyjskiej marki Rostselmash.  Posiada on duży wirnik o średnicy 76 cm. 11– litrowy silnik Cummins x12 dostarcza 520 KM. Zbiornik ziarna mieści 12 000 l, a cała maszyna ma masę własną 17 ton.

7. miejsce należy do nieznanego kombajnu AGCO Gleaner. Amerykańska grupa AGCO buduje kombajny IDEAL dla marek Fendt i Massey Ferguson we Włoszech i USA. Ale jest jeszcze inna marka kombajnów, która jest raczej nieznana w Europie: Gleaner. Największym modelem tradycyjnej marki Gleaner jest Gleaner S89. Cechą szczególną jest konstrukcja: zamiast instalowania wirnika w kierunku jazdy, młocarnie Gleaner pracują z wirnikiem zainstalowanym poprzecznie. Wadę stanowi zewnętrzna szerokość kombajnu, która nie pozwala na użytkowanie go na europejskich drogach. Gleaner S89 jest napędzany silnikiem AGCO Power o mocy 478 KM. Zbiornik ziarna mieści 13 700 l.

Największy kombajn na świecie z 2014 r. teraz na 6. miejscu

6 miejsce w zestawieniu największych kombajnów zajmuje model CR 10.90 produkowany przez New Holland. Firma ta już w 2014 roku ustanowiła rekord świata swoim topowym modelem CR 10.90 i zebrała ponad 797 ton pszenicy w ciągu 8 godzin. Odpowiada to wydajności omłotu 99 t/h. W CR 10.90 dwa rotory o średnicy 56 cm młócą. Podobnie jak Case IH Axial Flow, zbiornik ziarna kombajnu CR ma pojemność 14 500 l. Maksymalną moc 700 KM zapewnia silnik FPT i wykorzystuje 16 lz 16 cylindrów. New Holland podaje cenę katalogową równowartości 896.000 euro za kołowy CR 10.90 na rynku amerykańskim.

Na 5. Miejscu plasuje się Axial Flow 9250 firmy Case IH. Producent ten był jednym z pierwszych, który sprawił, że system omłotu z wirnikami stał się społecznie akceptowalny w Niemczech. W przeciwieństwie do kombajnów z siostrzanej firmy New Holland, Case IH AF 9250 nie ma dwóch obrotowych wirników, ale jeden duży wirnik 76 cm. Kombajn zbożowy jest budowany i rozwijany w stanie Nebraska w USA. 16– cylindrowy silnik FPT dostarcza 625 KM i 16 litrów pojemności skokowej. Składany zbiornik na ziarno mieści około 14.500 l. Prosto wyposażony kombajn Case IH AF 9250 kosztuje 703 459 euro (cena katalogowa).

4 miejsce zajmuje produkt firmy John Deere. Choć model X9 1100 to jeszcze nie największy kombajn na świecie, jego wydajność jest imponująca. Obiecana wydajność omłotu to 100 t/h – czyli 18– tonowa maszyna co dziewięć minut. Zbiornik ziarna mieści 16 200 l. Rura transferowa biegnie z prędkością 186 l/s do przyczepy. To postrach kierowców pracujących na polach zbożowych i największy kombajn produkcyjny, jaki kiedykolwiek zbudował John Deere. Zielona maszyna ekstremalna nie skąpi też na superlatywach pod innymi względami: najszerszy przyrząd żniwny, najwyższa przepustowość, najinteligentniejsza technologia. W porównaniu z serią John Deere S, X9 młóci dwoma rotorami. W zamian silnik DPS zapewnia maksymalną moc 700 KM, którą uzyskuje tylko z sześciu cylindrów. 32– tonowy X9 z podwoziem gąsienicowym jest zawsze w ruchu w Niemczech, a jego szerokość transportowa nie przekracza 3,50 m.

Największy kombajn zbożowy na świecie – czołówka zestawienia

3. miejsce zestawienia zajmują najmocniejsze kombajny zbożowe na świecie: Ideal Fendt i Ideal Massey Ferguson. Firma macierzysta Agco postąpiła bardzo sprytnie, aby po prostu zaoferować idealny kombajn zbożowy dla marek Fendt i MF w kolorze czarnym. Ideal 10 T to najmocniejszy kombajn zbożowy na świecie. Podobnie jak w Claas Lexion, Ideal 10 T osiąga maksymalną moc 790 KM z silnika MAN o pojemności 16,2 l. Zbiornik ziarna czarnych olbrzymów ma pojemność 17 100 l i jest opróżniany w ciągu 81 s przy szybkości rozładunku 210 l/s. Ideal 10 jeździ również zawsze z napędem gąsienicowym, który musi udźwignąć masę własną co najmniej 22,3 tony. Opcjonalne sterowanie joystickiem jest dostępne tylko dla Ideal 10T. Przy okazji: kombajny zbożowe o nazwie produktu IDEAL istniały już wcześniej. Od 1970 roku kombajny IDEAL były budowane w Brazylii przez firmę zajmującą się inżynierią rolniczą. W 1996 AGCO przejęło prawa, ale wkrótce zaprzestało produkcji kombajnów IDEAL na rzecz własnych kombajnów MF.

2. miejsce należy do modelu Lexion 8900 firmy Claas. Jest ona liderem rynku kombajnów w Niemczech. Dalszy rozwój Lexiona nie tylko dał młocarni do zielonych nasion firmy Harsewinkel zastrzyk innowacji, ale także zdynamizował wzrost. Jako prawie jedyna marka wśród dużych młocarni, Claas opiera się na technologii hybrydowej systemu omłotu i łączy duży bęben młócący z dwoma rotorami separatora. Największym modelem jest Claas Lexion 8900 ze zbiornikiem ziarna o pojemności 18 000 l. Duża młocarnia osiąga 790 KM mocy z sześciocylindrowego silnika MAN o pojemności 16 l. Największy model zawsze jeździ po torach TerraTrac po europejskich drogach. Przy masie własnej ponad 22 t ma to sens. Mierzący ponad 11 m kombajn zbożowy ma najdłuższą rurę przesyłową na rynku. Ile kosztuje Claas Lexion 8900? Cena katalogowa podstawowej maszyny z wyposażeniem standardowym i bez listwy tnącej wynosi 812 415 euro.

Nadszedł czas, by przedstawić największy kombajn na świecie, którym jest Tribine T1000. Poza największymi rozmiarami, wyróżnia się on również nietypową konstrukcją. Inżynierowie amerykańskiego opracowali kombajn zbożowy z rotorem, przegubem i tylnym układem skrętnym. Jeden silnik Cummins z przodu i z tyłu napędza T1000 i razem zapewnia mu 650 KM mocy silnika. Mega zbiornik na ziarno mieści 35 200 l, a prędkość rozładunku prawie 300 l/s jest do tej pory niepokonana. Problem stanowi jednak szerokość transportowa 25–tonowych maszyn, która wynosi 4,44 m. Z tego powodu kombajny te nie przyjęły się u naszych zachodnich sąsiadów, gdyż niemieckie drogi nie są do nich przystosowane.

Czytaj również:Najdroższe maszyny rolnicze z drugiej ręki. Kombajn za prawie dwa miliony? Czy to możliwe?

Agrarheute /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023