Talk icon

Informacje

22-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Największe upały na wschodzie Polski. W piątek do 34 stopni Celsjusza

upały

Jak podaje IMGW, upały wędrują z zachodu na wschód kraju. Choć temperatura w piątek nieco spadła, nadal jest bardzo gorąco.

Fala upałów przenosi się na wschód kraju. W piątek masy gorącego powietrza obejmują głównie wschodnią i południową część kraju, gdzie temperatury maksymalne w ciągu dnia osiągają do 34 stopni Celsjusza – powiedział PAP Michał Folwarski z Centralnego Biura Prognoz IMGW– PIB.

W czwartek odnotowano rekordowe temperatury

Jak powiedział PAP Michał Folwarski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w piątek mamy do czynienia z kontynuacją upałów, choć temperatura będzie nieco niższa od czwartkowych rekordów. W ciągu dnia będzie zachmurzenie małe i umiarkowane.

"W czwartek najwyższe temperatury odnotowano na stacji Kórnik w Wielkopolsce, gdzie odczytano 37,9 stopnia Celsjusza. We Wrocławiu również mieliśmy upały. Termometry wskazywały tam 37,4 stopnia, a w Poznaniu, Legnicy 37 stopni. Dzisiaj najwyższych odczytów spodziewamy się na Podkarpaciu i Mazowszu, gdzie w najcieplejszym momencie dnia termometry mogą wskazać 34 stopnie w cieniu. W samej Warszawie prognozujemy od 32 do 33 stopni, jednak odczuwalna temperatura może być znacznie wyższa, zwłaszcza wśród budynków" – powiedział Folwarski.

Upały ustępują nad morzem

W porównaniu z czwartkiem nad morzem wyraźne ochłodzenie. W Darłowie, gdzie wczoraj temperatura dochodziła do 36 stopni, dzisiaj można odnotować od 21 do 23 stopni. Podobne temperatury dzisiaj będą nad wszystkimi polskimi plażami. W Zakopanem prognozowany jest niewielki spadek temperatury z wczorajszych 30 do 27 stopni. Temperatury powyżej 30 utrzymają się na Dolnym i części Górnego Śląska. We Wrocławiu i w Opolu termometry w piątek mogą wskazać do 32 stopni Celsjusza.

Według prognoz IMGW– PIB, chwilowego ochłodzenia i spadku temperatur do około 25– 27 stopni, możemy spodziewać się w niedzielę, po przejściu frontu atmosferycznego z burzami. Jednak już w poniedziałek upały prawdopodobnie mogą powrócić na 2 do 3 dni.

Czytaj również:IMGW: Piątek pogodny, w centrum do 25 st. C. Możliwe opady deszczu

PAP /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023