Talk icon

Informacje

12-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Największa ukraińska ferma drobiu przez wojnę straciła 4 miliony kurcząt

Największa ukraińska ferma drobiu

Największa ukraińska ferma drobiu w rejonie Morza Czarnego z powodu głodu i pragnienia wywołanego wojną straciła prawie cztery miliony kurcząt.

Zadaniem kierownika zakładu Andrija Chirkowa jest uporządkowanie tej olbrzymiej katastrofy. Przez wiele dni kopał on doły, aby zakopać martwe ptaki i chronić lokalne źródła wody przed zanieczyszczeniem. Jednocześnie ryzykował swoje zdrowie wśród ptasich zwłok i rosyjskich żołnierzy, którzy, jak mówi, strzelali do niego. Przed wojną ferma eksportowała około miliard jaj rocznie.

Największa ukraińska ferma drobiu upada przez wojnę

Wojna zakłóciła już eksport pszenicy, oleju słonecznikowego i innych produktów z Ukrainy, podnosząc światowe ceny żywności. Zatrzymał również produkcję na fermie kurcząt w Czarnobajwsku, położonej w południowej części Ukrainy, która doświadczyła jednych z najcięższych walk. Największa ukraińska ferma drobiu, który zazwyczaj eksportowała około miliard jaj rocznie, jest tylko jednym z kilku, które ucierpiały u jednego z największych światowych producentów.

Jej trudności są jedynie symbolem szerszego wpływu rosyjskiej inwazji na ukraiński sektor rolny. Odgrywa on również kluczową rolę w wyżywieniu świata, ale także reprezentuje największy wkład w gospodarkę kraju, podnosząc widmo powolnego ożywienia, jeśli i kiedy powróci pokój.

Przez wiele dni kierownik zakładu Andrij Chirkov kopał doły, aby zakopać martwe ptaki i chronić lokalne źródła wody przed zanieczyszczeniem, jednocześnie ryzykując swoje zdrowie wśród ptasich zwłok i rosyjskich żołnierzy, którzy, jak mówi, strzelali do niego.

„To nie jest ładny obrazek. Zabieramy ptaki, przewozimy je i zakopujemy” – wyjaśnił kierownik.

Siły rosyjskie przetoczyły się przez okolicę 26 lutego, trzeciego dnia inwazji na Ukrainę. Kiedy żołnierze przybyli na farmę, ukradli prawie wszystkie pojazdy i zrabowali mienie osobiste z biur na miejscu.

„Po prostu przyszli i zabrali klucze pod lufą karabinu maszynowego…nie było rozmowy” – przekazał.

Następnego dnia ciężarówki dostarczające paszę dla kur z sąsiedniego miasta wstrzymały dostawy, co sprawiło, że największa ukraińska ferma drobiu została z zapasami na dwa dni.

Największa ukraińska ferma drobiu

Ukraina dzielnie stawia opór rosyjskiemu najeźdźcy

Andrij Chirkov i jego kolega wzięli dwie ciężarówki oraz pojechali do najbliższej fabryki pasz po świeże zapasy. Powiedział, że w drodze powrotnej rosyjscy żołnierze strzelali do nich.

„Nie ryzykowaliśmy kolejnych prób pozyskania paszy ” – powiedział.

Robotnicy zaczęli rozdawać ptaki i jajka innym miejscowym rolnikom i wszystkim, którzy pojawili się na farmie, której właścicielem jest Avangardco – jedna z największych firm rolniczych na Ukrainie. 

“Szybko rozdali 1,45 miliona jaj i 90 000 ptaków” – powiedział Vadim Tolpeco, doradca prezesa Avangardco.

„To całkiem spore stado, ale kropla w morzu w porównaniu z ilością ptaków, które mamy” – dodał Tolpeco.

1 marca rosyjskie moździerze zniszczyły lokalną elektrownię, odcinając cały prąd i powodując awarię automatycznego systemu, który karmi i nawadnia kurczęta na farmie.

Największa ukraińska ferma drobiu posiada 11 generatorów, które potrzebują trzech ton oleju napędowego dziennie, ale paliwo nie jest już do niej dostarczane. Przy racjonowaniu mocy kurczaki zaczęły umierać z pragnienia i głodu.

Największa ukraińska ferma drobiu zatrudniała prawie 400 osób

Martwe ptaki są zwykle wysyłane do innego zakładu, który został zamknięty w trakcie działań wojennych, pozostawiając stosy ciał kurcząt rozrzuconych po całym gospodarstwie. Na miejscu w serii konstrukcji wielkości magazynów znajdują się ptaki, które składają jaja w klatkach – praktyka ta nie jest już dozwolona w większości krajów Europy.

Kiedy kierownik musi usunąć to, co określa jako „niebezpieczne powietrze” z martwych ptaków, włącza system klimatyzacji. Aby zakopać kurczaki, wyjeżdża traktorem z przyczepą na lokalne pole i kopie dół. Doły są wystarczająco głębokie, aby gleba działała jak filtr metanu, który może być uwalniany przez rozkładające się ptaki, z dala od źródła wody i poza zasięgiem innych zwierząt.

Przed wojną największa ukraińska ferma drobiu zatrudniała 398 osób; obecnie Andrij Chirkov ma tylko 20 pracowników, które przychodzą pieszo z pobliskich wsi. Rolnicy z całej Ukrainy powiedzieli, że pracownicy wyjechali do innych krajów lub dołączyli do walki. Nawet rzecznik prasowy Avangardco jest teraz częścią sił obrony terytorialnej w Kijowie.

Kierownik fermy przekazał, że próbuje przekonywać rosyjskich żołnierzy stacjonujących w pobliżu. 

„Chcę im tylko powiedzieć, że jesteśmy zwykłymi ludźmi pracującymi…kilka razy próbowałem im to wyjaśnić, lecz oni tylko patrzą” – powiedział.

Czytaj też: MHP wznawia eksport drobiu pomimo trudnych warunków wojennych

wsj.com/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023