Talk icon

Informacje

21-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Największa ryba słodkowodna w historii złowiona w Kambodży

Największa ryba słodkowodna

Największa ryba słodkowodna w historii została złowiona przez rybaków w rzece Mekong w Kambodży. 300-kilogramową płaszczkę na brzeg wyciągało 12 ludzi.

Płaszczka według naukowców jest największą rybą słodkowodną udokumentowaną w historii – podała we wtorek agencja AFP. Według AFP w mulistych wodach Mekongu żyje ponad 1000 gatunków ryb, w tym sumokształtne i karpiokształtne, które mogą osiągać trzy metry długości i do 270 kilogramów wagi.

Największa ryba słodkowodna mierzy cztery metry 

Słodkowodna płaszczka olbrzymia, mierząca cztery metry długości, została złapana w północnej części Kambodży w ubiegłym tygodniu, a następnie wypuszczona z powrotem do rzeki wraz z urządzeniem mającym monitorować jej zachowanie.

„W ciągu 20 lat badań nad wielkimi rybami zamieszkującymi rzeki i jeziora na sześciu kontynentach to jest największa ryba słodkowodna, na jaką trafiliśmy lub która byłaby udokumentowana gdziekolwiek na świecie” – podkreślił w oświadczeniu biolog ryb kierujący projektem "Cuda Mekongu" Zeb Hogan.

„To absolutnie zdumiewające odkrycie usprawiedliwia wysiłki, by lepiej zrozumieć tajemnice otaczające ten gatunek oraz niesamowity odcinek rzeki, w której żyje” – dodał Hogan.

Według AFP w mulistych wodach Mekongu żyje ponad 1000 gatunków ryb, w tym sumokształtne i karpiokształtne, które mogą osiągać trzy metry długości i 270 kilogramów wagi. Naukowcy ostrzegali jednak, że nawet na najgłębszych odcinkach rzeki bioróżnorodności zagrażają plastikowe odpadki i pozostawione przez rybaków sieci.

Największa ryba słodkowodna

Czytaj też: Największa roślina świata mierzy aż 180 km. Nowe odkrycie naukowców

PAP/fot. Instagram mekongwonders

swiatrolnika.info 2023