Talk icon

Informacje

14-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

Najnowsze notowania nasion oleistych na giełdach w Paryżu i Chicago

notowania nasion oleistych

Przedstawiamy notowania nasion oleistych na środowym zamknięciu sesji giełdy w Paryżu, Chicago i Winnipeg.

Na zamknięciu środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i nasion oleistych rzepak, pszenica, soja oraz olej sojowy zanotowały spadki. Główny wpływ na niższe stawki miały tańsza ropa oraz przecena oleju palmowego rzedu -8,6%. W środę kukurydza zamknęła dzień na plusie rzędu 1%.

Notowania nasion oleistych i zbóż w środę

W środę na zamknięciu sesji na giełdowym rynku notowania nasion oleistych zanotowały spadki. Na giełdzie w Paryżu kontrakt na rzepak (sierpień 22) spadł o 0,96% do poziomu 668,50 eur/t. Z kolei w Winnipeg kontrakt na rzepak (lipiec 22) był niższy o -0,54% i wyniósł 829,90 eur/t. Na giełdzie w Chicago o 0,41% spadły notowania na kontrakt na pszenicę SRW (lipiec 22). W przypadku soji była to zmiana rzędu -0,28%, a w przypadku oleju sojowego -1,85%. 

W Chicago handel lipcowymi seriami kontraktów zbliża się do końca. W środę kukurydza zamknęła dzień na 1% plusie, podczas gdy pszenica i soja traciły kolejny dzień z rzędu.

Za niższe notowania nasion oleistych odpowiadają: tańsza ropa oraz przecena oleju palmowego (-8,6%).

notowania nasion oleistych środa

Presja spadkowa na rynku towarów przez inflację w USA

Środowym wydarzeniem dnia była publikacja danych o inflacji w USA. W czerwcu USA zmierza się z najwyższą od 1981 r. inflacją. W czerwcu 2022 r. wzrosła ona do 9,1% r/r. Taki stan rzeczy będzie miał wpływ na podwyżki stóp procentowych przez FED, a tym samym wzrośnie presja spadkowa na rynku towarów i akcji. W ten dzień  odbyły się w Ankarze rozmowy delegacji rosyjskiej i ukraińskiej na temat odblokowania eksportu z portów Morza Czarnego. Turecki Minister Obrony ogłosił przełom i zapowiedział, że strony powinny podpisać stosowną umowę w przyszłym tygodniu.

Czytaj również: Światowe ceny zbóż spadają po publikacji raportu USDA

ewgt.com.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023